Sincan Cezaevindeki cinayet davası

Sincan Cezaevindeki cinayet davası
Cinayetten tutuklu kişinin Sincan Cezaevinde öldürülmesine ilişkin, aynı koğuşta kaldığı 3 zanlı hakkında "canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme" suçundan "ağırlaştırılmış müebbet hapis" cezası istemiyle açılan davanın görülmesine başlandı

ANKARA (AA) - Cinayetten tutuklu kişinin Sincan Cezaevinde öldürülmesine ilişkin, aynı koğuşta kaldığı 3 zanlı hakkında "canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme" suçundan "ağırlaştırılmış müebbet hapis" cezası istemiyle açılan davanın görülmesine başlandı.

Sincan 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanıklar Burçin Aral, Ümit Yavuz Yalçın ve Ferdi Yılmaz ile maktul Kürşat Avcu'nun yakınlarıyla tarafların avukatları katıldı.

Sanık Yalçın, savunmasında yaşananlardan pişmanlığını dile getirdi. Olayın gerçekleştiği koğuşta 2-3 aydır kaldığını anlatan Yalçın, Aral'ın devamlı Avcu'yu getir götür işlerinde kullandığını öne sürdü. Yalçın, olaydan bir gün önce Aral'ın Avcu'dan çay istediğini ve çay geç gelince yumruk attığını söyleyerek şunları kaydetti:

"Burçin, ertesi gün 'Ben bunu öldüreceğim' dedi. Gece 24.00 sıralarında aynı koğuştaki Ömer Ağırdil'e Kürşat'ı çağırmasını söyledi. Kürşat kabine girdiğinde Burçin koluyla boğazını sıktı. Ferdi araya girdi, 'Sen manyak mısın? Öldürecek misin?' dedi. Burçin de 'Zaten öldürmek istiyorum, yaklaşırsan seni de keserim' dedi."

Avcu'yu nasıl öldürdüklerini anlatan Yalçın, Aral'ın, Ömer Ağırdil'e, maktulün vücuduna sapladığı cam parçasını verdiğini söyledi. Burçin Aral'ın camı verdikten sonra Ömer Ağırdil'e, "Parmak izin geçti. Ailene söyle bana para yatırmazsa, seni de yakarım" dediğini ileri süren Yalçın, Avcu'nun ölmesinin ardından koğuşa diğer mahkumları çağırdıklarını belirtti.

Daha sonra Burçin Aral'ın yaptığı yemeği birlikte yediklerini söyleyen Yalçın, Aral'ın, koğuşta kalan Ömer Ağırdil, Umut Taşdemirler ve Gürkan Malkan'a, "Görevliler sizi kelepçe takıp, hücreye atmasın diye gösteriş için meydanda rehin alacağız. Korkmayın, birbirimizi vurmayacağız. Rehin alma anlaşmalıdır" dediğini savundu.

Ardından Aral'ın kırdığı camları Ferdi Yılmaz ile kendisine verdiğini ve kabinden çıktıklarını aktaran Yalçın, şöyle devam etti:

"Burçin, Kürşat'ın kanıyla duvara, 'Her canlı ölümü tadacaktır' yazdı. Bir kağıda da yazı yazarak cesedin üstüne koydu. Saat 05.00 gibi memurları çağırdı. Hava ağarmak üzereydi. Burçin'in söylemesi üzerine ben Umut Taşdemirler'i, Ferdi ise Ömer Ağırdil'i rehin aldı. Memurlarla konuşuyordu. Memurlara 'Cinayet oldu, gelin alın lan' dedi. Daha sonra kurumun birinci müdürü koğuşa geldi. Burçin, 'Cinayet oldu' dedi. 'Gencecik çocuğa niye kıydın' diye müdür söylenince, üzerine yürüdü, ardından memurlar bizi hücreye attılar."

Yalçın, "Burçin Aral'ın, çok kişiyi dövdüğünü, ancak şikayetlere rağmen idarenin görmezden geldiğini" ileri sürdü. 

- "Beni günah keçisi yaptılar"-

Sanık Ferdi Yılmaz ise olaydan 2-3 gün önce koğuşa geldiğini bildirdi. "Olayın, Yalçın'ın anlattığı şekilde gerçekleştiğini" kaydeden Yılmaz, "Kürşat'ın bileklerini Burçin, boğazını Ümit kesti" ifadesini kullandı.

Pişman olduğunu dile getiren Yılmaz, olayla ilgisinin olmadığını ileri sürdü ve "Mahkemenin adaletine sığınıyorum" dedi.

Sanık Burçin Aral ise savunmasında, "Beni günah keçisi yaptılar. Ferdi'nin suçu yok, olayı Ümit'le beraber yaptık" diye konuştu. 

"Kürşat'la aramızda bir husumet yoktu. Üzerime çay dökünce bu olaylar yaşandı" diyen Aral, koğuş ağası olmadığını, bunun filmlerde kaldığını, kimseyi tehdit etmediğini ve "rehin almanın da anlaşmalı olduğunu" söyledi.

Duruşmada daha sonra olay sırasında koğuşta kalan Ömer Ağırdil, Ahmet Karakaya, Gürkan Malkan ve Ramazan Malkan ile maktul Avcu'nun annesiyle kardeşleri "müşteki" olarak dinlendi.

Avcu ailesinin fertleri sanıklardan şikayetçi olduklarını belirterek müdahillik talebinde bulundu. Ağırdil, Karakay ve Malkan kardeşler olaya ilişkin gördüklerini anlattı.

Bazı cezaevi görevlilerinin de tanık olduğu duruşmada, Cumhuriyet Savcısı Gürhan Özok'un da talebi doğrultusunda sanıkların tutukluluklarının devamına ve Avcu ailesinin fertlerinin davaya müdahilliğine karar verildi.

Duruşma, olay sırasında koğuşta bulunan, iddianamede sanıklarca rehin alındığı kaydedilen ve "müşteki" olarak gösterilen Umut Taşdemirler'in ifadesinin alınması için Karabük Ağır Ceza Mahkemesine talimat yazılmasına karar verilerek ertelendi.

İddianamede sanıkların "Kürşat Avcu'yu canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının yanı sıra "cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma", "Kamu malına zarar verme" ve "Silahla tehdit" suçlarından da cezalandırılmaları isteniyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com