Sınıflardan zikir sesi yükselecek

Sınıflardan zikir sesi yükselecek
Ortaokullarda seçmeli olarak okutulacak Kuranıkerim dersinde; 6. sınıf öğrencilerine, imam hatip lisesi (İHL) müfredatında bile olmayan "tarikata bağlı olanlar için Allah'ın adını art arda söyleme" anlamına gelen zikir kavramı öğretilecek.
Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, 4+4+4 yasasının gündeme gelmesi ile başlayan tartışmaların odak noktasını oluşturan temel öğretim ortaokullarında seçmeli, imam hatip ortaokullarında ise zorunlu olarak okutulacak Kuranıkerim ve Hz. peygamberin yaşamı dersleri için öğretim programlarını hazırladı. Kuranıkerim dersinde “Kuran’ın Kavramlarını Öğreniyorum” başlığı altında 5, 6, 7 ve 8. sınıflarda farklı kavramlar öğretilecek. Buna göre 5. sınıflara “Hamd, Şükür, Rahmet, İhlas”, 6. sınıflara “Dua, Zikir, Tespih, Secde”, 7. sınıflara “Din, İman, Tevhid, İtaat”, 8. sınıflara ise “İslam, Takva, Sabır, Sulh” konuları öğretilecek.
 
Tarikatlar da anlatılır
 
6. sınıflara verilecek seçmeli Kuranıkerim dersinde “bir tarikata bağlı olanlar için Allah’ın adını artarda söyleme işi” anlamına gelen zikir kavramının “genel hatları ve anlamları ile ele alınacağı” belirtildi. Yani müfredata göre, zikir kavramı sadece sözel olarak anlatılacak. Ancak 10 ve 11 yaşlarındaki çocuklara zikrin sadece kavramsal olarak öğretilebilmesinin mümkün olmadığı kaydediliyor. Akdeniz Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü öğretim üyesi ilahiyatçı Prof. Dr. Şahin Filiz, Türkiye’de zikir kavramının “Bir tarikatın veya örgütlü bir dinsel kitlenin bağlı bulundukları şeyhi törenlerle anması” anlamına geldiğini belirterek 6. sınıflarda zikrin kavram olarak anlatılmasının mümkün olmadığını söyledi. Filiz, “Çünkü 10 yaşındaki çocuğun zikri kavramsal olarak çözümlemesi mümkün değil. Mutlaka örneği gösterilecek, uygulaması yapılacak. ‘Zikir nedir’ ve ‘Zikir Türkiye’de nasıl yapılır, kimler yapar’ sorularına yanıt aranırken tarikat kavramının da anlatılması gerekir. Öğretmen örneklendirmek zorunda” dedi.  (EAK)

Cumhuriyet
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com