'Sınır ihlali mantıklı değil'

'Sınır ihlali mantıklı değil'
Özel Birlik Komutanlığı’ndan Emekli Albay Mithat Işık, Suriye’nin böylesine gergin ve kritik bir ortamda sınır ihlali yapmasının mantıklı olmadığını vurguladı.
Türkiye sınırını ihlal eden Suriye askeri helikopteri, dün saat 14.00 sıralarında Malatya'dan kalkan Türk savaş uçakları tarafından vuruldu. Havada infilak ettikten sonra, Yayladağı İlçesi’ndeki Topraktutan Karakolu’na 400 metre uzaklıktaki bölgeye düştü.
 
Rusyanın Sesi Radyosu'nda yer alan habere göre, Özel Birlik Komutanlığı’ndan Emekli Albay Mithat Işık, Türkiye’nin müdahalesinin angajman kuralları gereği olduğuna işaret etti. Işık, Suriye’nin böylesine gergin ve kritik bir ortamda sınır ihlali yapmasının da mantıklı olmadığını da vurguladı.
 
“22 HAZİRAN’DAN SONRA ANGAJMAN KURALLARI DEĞİŞTİ”
Emekli Albay Mithat Işık, 22 Haziran'da angajman kurallarının değiştiğine işaret ederken, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
''Ülkeler arasında uygulanan bir takım angajman kuralları vardır ve bu kuralların ana fikri şudur: Bir ülkenin başka bir ülkenin hava sahasını ihlal etmesi veya kendi hava sahası ihlal edildiğinde, kendi topraklarında bir tehdit oluştuğunda, buna en kısa sürede nasıl müdahale edeceğinin şartlarını belirleyen bir direktiftir. 22 Haziran’da bizim keşif uçağımızın düşmesinden sonra Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bizzat Başbakanı tarafından Suriye’ye karşı uygulanan angajman kuralları, “Sınırlarımıza yakın veya sınırlarımıza tehdit oluşturabilecek bir mesafede bulunan Suriye hava ve kara vasıtaları anında etkisiz kılınacaktır” şeklinde değiştirilmiştir. Başbakan bunu açık ve net olarak ifade etmişti. Suriye helikopterinin gerçekten sınırlarımızı ihlal ettiği ve belli bir süre bu bölgede bulunduğu, Türkiye’nin bunu terk etmesi yönünde uyarmasına rağmen bu ihlali devam ettirdiği için de daha önce alınan kararlar gereği helikopter etkisiz kılınmış ve düşürülmüştür. Tabi bu uygulamış olduğumuz angajman kurallarının gereği olarak güvenlik birimleri tarafından uygulanmıştır. Çünkü angajman kurallarının amacı da uygulayacak olan birimlere zaman kazandırmaktır. Onun uygulayacağı hareket tarzını siz direktif olarak kendisine veriyorsunuz ve bunu oradaki hava unsurları uyguluyor.''
 
“GERGİN BİR ORTAMDA SINIRIN İHLAL EDİLMESİ ŞAŞIRTICI”
Emekli Albay Işık sınır ihlalinin zamanına dikkat çekerek, ''Amerika Birleşik Devletleri’nin müttefiklerle beraber bölgeye müdahale edeceği son anda Rusya’nın girişimleriyle durdurulduğu bir ortamda ve Türkiye’yle ilişkilerin gergin olduğu bir zamanda, Suriye helikopterinin Türkiye sınırlarını bu şekilde ihlal etmesi gerçekten akıl alacak bir şey değil. Çünkü bundan birkaç hafta önce Beşşar Esad bizzat kendisi İsrail, Türkiye ve Ürdün bizim için düşman ülkelerdir lafını söyledi. Türkiye’nin sınırlarını bu şekilde ihlal ederek burada durumu daha da germenin bence bir anlamı yoktu. Bunu ne maksatla yaptılar? Kısa bir giriş olamaz. 22 Haziran’da Başbakan bizzat “Angajman kuralları gereği artık dostane değil, düşman uçak olarak kabul edecektir” diye belirttikten sonra da ihlalin yapılması biraz manidar'' dedi.
 
“ZAFER KAZANMIŞ LİDER HAVASI TEHLİKELİ VE RİSKLİ”
Işık, ''Burada Beşşar Esad, Rusya’yla Amerika Birleşik Devletleri’nin almış olduğu bu son kararın ardından sanki bir zafer kazanmış lider edasıyla da ortaya çıkıyor. Bu hem ülkesi hem de komşuları için son derece tehlikeli ve riskli.'' dedi.
(SBK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com