'Sınırsız af diye bir şey yok' soru önergesinde

'Sınırsız af diye bir şey yok' soru önergesinde
Üniversiteden atılma geri geliyor iddiası TBMM gündemine taşındı

CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, 2 gündür gazete ve internet sitelerinde yer alan haberleri Başbakan Erdoğan’a sordu.

Önergesinde, 13 Şubat 2011 tarihinde yürürlüğe giren 6111 sayılı Kanun ile terör suçlarından hüküm giyenler hariç, üniversite ile çeşitli sebeplerden ilişiği kesilen tüm öğrencilere af geldiğini ve okuldan atılmanın harç ücreti ödendiği sürece tamamen kaldırıldığını hatırlatan Öğüt, Başbakan’ın Edirne Selimiye Meydanı’ndaki toplu açılış töreninde yaptı konuşmada “Sınırsız af diye bir şey yok. Sınırsız affı verdiğimiz öğrenciler üniversitelerimizi terör alanına çevirdiler. Müsaade etmeyeceğiz” açıklamalarının ise bazı basın yayın organlarında üniversitede okuma süresine sınır getirilmesi uygulamasının başlatıldığı yorumlarına neden olduğunu ifade etti.

YÖK’ün üniversitede okuma süresine sınır getirilmesine ilişkin bir çalışma başlatıp başlatmadığını soran Öğüt, önergede ayrıca şu sorulara yer verdi:

-YÖK’ün çalışmasında üniversite öğrencilerinin 4 yıllık lisans eğitimini en fazla 6 yılda, 5 yıllık eğitimi 7 yılda, 7 yıllık lisans eğitimini ise en fazla 9 yılda bitirmeleri öngördüğü haberleri doğru mudur?

-Bu iddialar doğru ise, 2 yıl önce tüm terör suçlarından hüküm giyen öğrenciler hariç tüm üniversite öğrencilerine af getirilmişken ve eğitimin önündeki engeller kaldırılmışken şimdi yeniden sınırlama getirmenin gerekçesi nedir?

-Yükseköğretime girişte ve devamındaki süreçte bu kadar çok sistem ve yönetmelik değişimi yapılması eğitime olan güveni zedelemektedir. Bu güveni yeniden tesis etmek için ne yapmayı düşünmektesiniz? (LAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com