Sinsi hastalık AIDS'e karşı dikkatli olun

Sinsi hastalık AIDS'e karşı dikkatli olun
Türkiye'de ilk olarak 1985 yılının Kasım ayında görülen bu sinsi hastalık ile ilgili toplumsal duyarlılığın oluşması adına önemli bir gün… Ülkemizde 2000'li yılların başlarında her yıl 150-200 yeni vaka bildirilirken, 2010 yılı içinde tanı k

Türkiye'de ilk olarak 1985 yılının Kasım ayında görülen bu sinsi hastalık ile ilgili toplumsal duyarlılığın oluşması adına önemli bir gün… Ülkemizde 2000'li yılların başlarında her yıl 150-200 yeni vaka bildirilirken, 2010 yılı içinde tanı konmuş yeni vaka sayısının 627 olarak bildirildiği göz önüne alındığında HIV/AIDS hastalığının hala ciddiyetle ele alınması gereken bir konu olduğu anlaşılıyor.
Uzmanlar, “1 Aralık Dünya AIDS Günü” dolayısıyla hastalığın bulaşma koşulları hakkında bilgi vererek önemli noktalara dikkat çekti.
En sık görülen bulaşma şekli cinsel temastır
Cinsel temas, “Edinilmiş Bağışıklık Yetmezliği Sendromu” adıyla da bilinen HIV/AIDS'in en sık görülen bulaşma şeklidir. Bulaşma için HIV pozitif kişi ile yapılan tek bir cinsel temas bile yeterli olup, cinsel temas sayısı arttıkça bulaşma olasılığı da artmaktadır. Cinsel temas sırasında prezervatif kullanmak bulaşma riskini azaltır; fakat uygun materyalden yapılmamış olması ve delinme ihtimaline karşı riski tamamen ortadan kaldırmaz. HIV'in ikinci en sık bulaşma şekli, damar içi uyuşturucu madde kullananların ortak paylaştıkları iğnelerdir. Damar içi uyuşturucu kullanımının azaltılması ve bu kişilerde ortak iğne kullanımının önlenmesi bulaşmayı azaltabilir. Ülkemizde 1987 yılından beri tüm kan bağışçılarına zorunlu olarak ELISA yöntemi ile HIV testi yapıldığından kan ve kan ürünleri ile bulaşma çok azalmıştır.

Anne HIV taşıyıcısı olduğunda…
Virüs, hastalığı taşıyan anneden bebeğe, doğum öncesinde, doğum sırasında veya sonrasında bulaşabilir. Anne sütü de virüsün bulaşmasına neden olabilir. Doğurganlık çağındaki tüm kadınların AIDS konusunda bilgilendirilmesi ve gerekiyorsa test yaptırması önerilmektedir. Eğer gebe HIV taşıyorsa, gebeye ve doğum sonrasında bebeğe koruyucu ilaç tedavisi verilerek, doğumu sezaryen ile gerçekleştirmek ve bebeği emzirmekten kaçınmak ile bulaşma önemli oranda önlenebilir.

Sağlık çalışanları da risk altında
Sağlık çalışanlarına HIV enfeksiyonunun geçişi sıklıkla kullanılmış iğnenin batması ile olmaktadır. Sağlık çalışanlarının çalışırken koruyucu önlemler alması (eldiven vb.) ve yaralanma sonrası en kısa zamanda koruyucu tedaviye başlamalarıyla hastalık geçişi engellenebilmektedir.

Bir AIDS hastası ile aynı ortamda olmaktan korkmayın
HIV birçok vücut sıvısında bulunmasına rağmen kan, erkek ve kadının cinsel salgıları ile bulaşmaktadır. Dış ortamda en fazla birkaç saatte ölen virüs hava yolu ile bulaşmaz. Dokunmak, el sıkışmak, yanak yanağa öpüşmek, tokalaşmak, işyerinde aynı ortamda çalışmak, aynı telefonu, aynı bardağı kullanmak, aynı havuz, banyo ve tuvaleti paylaşmak, gözyaşı, ter ve sivrisinek sokması ile bulaşmaz. Bu nedenle HIV ile enfekte olan kişilere ayrımcılık yapılmamalı, bu kişilerin hiçbir şekilde suçlanmamalı, yargılanmamalı ve toplumdan dışlanmamalıdırBu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com