Sıra geldi ilk 3 maddeye!

Sıra geldi ilk 3 maddeye!
Hayati Yazıcı Anayasa'nın ilk 3 maddesinin değiştirilmesini bu sözlerle savundu.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, yeni anayasa yapım sürecinde değişmez maddelerin de yeniden yazılabileceğini savunarak, “O maddeler yeniden yazılırsa kıyamet mi kopar?” dedi.
 
“NİYE DEĞİŞMESİN?”
 
Milliyet Gazetesi’nin toplantısına konuk olan Bakan Yazıcı çarpıcı açıklamalarda bulundu.
 
“1982 Anayasası’nın hak ve özgürlükler açısından sakıncalar içerdiği, egemenlik hakkının kullanılması konusunda millete ortak kurumlar oluşturduğu ve belki Türkiye’nin yaşadığı o darbe süreçleri itibarıyla, anayasada var olan egemenliğin kategorize edilmiş olduğu söylenebilir.” diyen Yazıcı;
 
“Değişmez madde var bunlara dokunursan olmaz, diyor. Ona değişmez madde niteliğini kim verdi? Niye değişmesin? Türkiye’nin başkenti, bayrağı, marşı, cumhuriyeti, nitelikleri değişmez. Buna kimsenin bir itirazı yok. Ama o maddeler yeniden yazılırsa kıyamet mi kopar? Ona değişmez niteliği veren kim? Ona darbe ürünü dememişler. Diğer maddeleri darbeciler yaptı diye değiştireceksin, o 3 maddeye ‘değişmez’ niteliğini darbeciler vermiş onu koruyacaksın. Böyle olmaz. Bunu söylerken, onları değiştirelim yerine başka şeyler koyalım demiyorum ama anayasa yapma hakkı millete aitse millet o anayasayı yapar.” yorumunda bulundu.
 
Anadil tartışmalarına da değinen Yazıcı; “İlk bakan olduğumda, bir mülakatımda bir gazeteci bana eğitime yönelik sorular sordu. ‘Okullarda İngilizce, Arapça, Fransızca okutuluyor. Buna benzer diller de seçimlik olabilir’ dedim. Bunu manşete almıştı. O dönem ana muhalefet partisinin genel başkanı hemen demeci kaptı. ‘Bak bak’ dedi, Başbakan’ın en yakın adamı, baklayı ağzından çıkarttı’ dedi. Bugün benim o gün söylediğimin çok ötesinde farklı şeyler söyleniyor. Anadil… Ne demek ana dil? ‘Ananın dili’ demek. Değil mi? Devletin resmi dili olur; yazışma dili olur ama adamın anadili başkaysa ne yapalım? Adam konuşsun onu. Bunları konuşamıyorduk ve bunları birileri istismar ediyordu. Çok kararlı bir duruş içerisindeyiz.” dedi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com