“Sıra Sayıştay’a geldi…”

“Sıra Sayıştay’a geldi…”
Fikret Bila, AKP’nin teklifiyle değişiklik yapılması öngörülen Sayıştay’la ilgili yaşanabilecek sıkıntıları köşesine taşıdı.

AKP’nin devlet kurumlarını kendi tekeline alma isteği devam ediyor. Son olarak Sayıştay’da yapılacak değişikliklerle kurumun bağımsızlığı sorgulanır hale gelecek.
 
Konu ile ilgili Milliyet gazetesi yazarı Fikret Bila “Sıra Sayıştay’a geldi” dedi ve değişikliklerden sonra kurumda yaşanacak sıkıntıları maddelerle anlattı.
 
İşte o yazıdan bölümler:
 
“Yüksek yargı ve merkezi denetim organlarından sonra sıra Sayıştay’a geldi.
 
İktidarın TBMM’ye sunduğu yeni Sayıştay yasa teklifi, bu kurumun yapısını, işlevini ve etkinliğini önemli ölçüde törpüleyecek gibi görünüyor.
 
Her yeni yasayla denetim ve yargı işlevi açısından biraz daha kötüye giden Sayıştay’ın, yeni teklifin yasalaşması halinde iyice felç olma riski çok yüksek.
 
Yeni yasa teklifinin öngördüğü düzenleme de denetçi raporlarının yargı aşaması için Sayıştay dairelerine gönderilip gönderilmeyeceği savcıların takdirine bırakılıyor. Denetçi grup başkanın itirazı halinde ise son sözü Sayıştay Başsavcısı söylüyor. Başsavcının vereceği karar kesin kabul ediliyor. Denetçiler ile Sayıştay yargılama daireleri arasındaki bağ koparılıyor. Sayıştay denetimi meslek mensuplarının değil, Maliye Bakanlığı’nın teklifi ve ortak kararname ile bürokrasiden atanacak savcıların takdirine bırakılıyor.
 
Teklifin bu haliyle yasalaşması halinde Sayıştay’ın bağımsızlığı, denetimi, yargı işlevi, mensuplarının kariyeri, kurumun işleyişi ve etkinliği açısından daha da geriye gideceği çok açık. (CTE)

Yazının tamamı için tıklayın!

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com