Sıra yeni şampiyonlarda...

Sıra yeni şampiyonlarda...
''Cep Herkülü'' lakaplı, dünya ve olimpiyat şampiyonu halterci Naim Süleymanoğlu'nun antrenörü Hilmi Pekünlü (55), uluslararası organizasyonlarda önemli başarılar kazanan genç sporcular yetiştiriyor.

Pekünlü,  yaptığı açıklamada, halter antrenörlüğüne, Bulgaristan'ın Kırcaali kentinde 1975 yılında başladığını ve Naim Süleymanoğlu, Turgay Mutlu gibi çok yetenekli sporcular yetiştirdiğini bildirdi.
O zamana kadar hiçbir Türk haltercinin dünya rekoru kıramadığını, 1980 yılında bir Türk sporcunun bu başarıyı elde ettiğini belirten Pekünlü, o dönemde Bulgaristan adına yarışan Süleymanoğlu'nun, 1982'de Brezilya'nın Sao Paolo kentindeki Genç Erkekler Halter Dünya Şampiyonası'nda dünya şampiyonluğunu kazandığını anımsattı.
Pekünlü, Bulgaristan'da Türk azınlığa asimilasyon politikası uygulanıp baskı yapılınca dönemin Başbakanı Turgut Özal'ın sınırları açmasıyla başarılı sporcularla birlikte akın akın Türkiye'ye geldiklerini anlatarak, şöyle devam etti:
''Naim Süleymanoğlu, 20. yüzyılın en büyük sporcusudur. Dünyanın halterde kendi ağırlığının üç katını kaldıran tek sporcudur. Naim her sözümü dinlerdi. Çok disiplinli çalışırdı. Daha 13 yaşındayken, gençler ve büyükler rekorlarını kırarak adeta bir fenomen haline geldi. 60 kiloda koparmada 152.5 kilo, silkmede 190 kilo kaldıran büyük bir fenomendir. Atatürk'ün dediği gibi, (Bir Türk dünyaya bedeldir.) O, ülkemizi en iyi şekilde tanıtmıştır.
1989'da geldikten sonra iki yıl Bursa'da çalışıp 1991'de Kütahya'ya yerleştim. Burada 10-11 yaşındaki çocuklarla bu işe altyapıdan başladık. 1991'de ilk kez Kütahya'dan yıldızlarda Avrupa şampiyonu çıkardık. 1990 ve 1991'de takım halinde dünya ve Avrupa şampiyonluklarını elde ettik. 1996 ve 1997'de yıldızlar ve gençlerde milli takıma sporcular verdik. İmdat Çakır, İzzet İnce, Erdal Sunar, Erol Bilgin gibi sporcularımız 10-15 yıldan bu yana her yıl Avrupa ve dünya şampiyonalarında bizleri en iyi şekilde temsil ediyorlar. Türkiye'de ilk defa dünya rekoru kıran sporcuyu biz yetiştirdik. Yeni şampiyonlar yetişiyor.''
-''GELECEK İÇİN ÜMİTLİYİZ''-
Kütahya Belediyesi Sosyal Tesislerindeki halter salonunda 10 erkek, 6 kız sporcuya antrenman yaptırdığını ifade eden Pekünlü, alt yapıdan gelen gençlere çok önem verdiklerini ve gelecek için ümitli olduklarını söyledi.
Pekünlü, başarılı haltercilerden İzzet İnce'nin, 2004'teki Atina Olimpiyatları'nda hafif bir rahatsızlık geçirip yarışmayı sıfır çekerek tamamladığını belirterek, Ukrayna'nın başkenti Kiev'de yapılan Avrupa Büyük Erkekler Halter Şampiyonası'nda koparmada 175, silkmede 205 kiloyla Avrupa şampiyonluğunu kazandığını kaydetti.
Onun, Atina'da başarılı olamamasının kendisini çok üzdüğünü ve yıprattığını belirten Pekünlü, şöyle konuştu:
''İzzet İnce, geçen yıl Pekin Olimpiyatları'na bir hafta kala kas yırtılması rahatsızlığı geçirdi ve olimpiyatlara katılamadı. Erol Bilgin ve Erdal Sunar için 2012 yılına kadar hazırladığım bir program var. Sunar, geçen yıl yaklaşık 4 ay antrenman yaptı. O da Milli Takım'ın en önemli sporcularından birisidir. Gençlerde Avrupa şampiyonluğu, dünya ikinciliği dereceleri var. Ülkemizi yaklaşık 12 yıldan beri uluslararası müsabakalarda en iyi şekilde temsil ediyor. Burada bizimle hazırlıklarını sürdürüyor.
Gözümüz 2012 yılındaki Londra Olimpiyatları'nda. Nasip olursa orada ülkemizi en iyi şekilde temsil edip olimpiyat madalyası kazanmak istiyoruz.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com