"Sırada Neresi Var?"

"Sırada Neresi Var?"
TEMA Vakfı Kütahya İl Başkanı Mustafa Satılmış Akis Gazetesi'ne yaptığı açıklamalarda son dönemlerde Türkiye genelinde sellerin ve heyelanlarının arttığına dikkat çekerek;"Sel ve heyelan, sadece bu felaketin yaşandığı bölgelerin tüm Türkiye'nin ortak s

TEMA Vakfı Kütahya İl Başkanı Mustafa Satılmış Akis Gazetesi'ne yaptığı açıklamalarda son dönemlerde Türkiye genelinde sellerin ve heyelanlarının arttığına dikkat çekerek;'Sel ve heyelan, sadece bu felaketin yaşandığı bölgelerin tüm Türkiye'nin ortak sorunudur. Türkiye'nin başta sel olmak üzere afet risk haritaları ve eylam planları hala hazırlanmadı. Peki sırada neresi var şimdi' dedi.
Mustafa Satılmış, 2009 yılında İstanbul, Silivri, Selimpaşa, Çatalca ve diğer bazı illerin sel nedeniyle yoğun bir tahribata uğradığını hatırlatarak, bu il ve ilçelerde yaşayan birçok insanın can ve mal kaybı yaşadığını ifade etti.
Bu acı tabloların üzerinden bir yıl geçmeden bu seferde Rize'de sel nedeniyle can ve mal kaybının yaşandığına dikkat çeken Satılmış, konuşmasını şöyle sürdürdü:
'Rize'nin Gündoğdu beldesinde benzer çok acı tablo ile karşılaştık. Selin ve heyelanın önüne kattığı evlerde birbirine sarılarak yaşamını yitiren insanlar, akıp giden toprak, yıkılan köprüler, telef olan hayvanlar, oturulmaz hale gelen evler, kullanılmaz haldeki işeyerleri bu kriz zamanında insanların daha yoksullaşmasına neden oldu.'
Mustafa Satılmış, insanları yutan ekonomiye darbe vuran sel olaylarının sadece etkili olduğu yerde ekonomiyi zarara uğratmadığını vurgulayarak, Türk ekonomisinin tümüne zarar verdiğini vurguladı. Türkiye'de birkaç saaat aralıksız yağacak bir yağmurun çok büyük zararlara neden olabileceğini vurgulayan Satılmış, konuşmasında şu noktalara dikkat çektti:
'Ülkemizde 'sel risk haritası ve sel eylem planı' halen yapılmış değil. Selden etkilenecek yerlerin haritası önceden belirlendiği taktirde meydana gelebilecek zararlar en aza indirebilir. Ancak ne yazık ki ülkemizde yetkili birimler bu tehlikeyi görmezden gelerek gerekli adımları atmıyorlar. 'Ülkemizde sel risk haritası ve sel eylem planı' acilen hazırlanmaldır.'
Sel felaketinin önüne geçilmesi için belli plan ve programların uygulanması gerektiğini belirten Mustafa Satılmış, alınması gereken önlemleri ise şöyle sıraladı:
'Ormansızlaşma ve bitki örtüsünün tahribi önlenmeli, sel ve heyelan tehlikesi bulunan alanlar üst havzalardan başlanarak ağaçlandırılmalı, yeraltı suları ve kıyı koruma yasaları yeniden düzenlenmeli, sel başta olmak üzere 'afet eylem planı' hazırlanmalı, sorunun yaşandığı yerlere ait sel erozyon haritaları çıkarılmalı, tespiti yapılan bölgelerin imar planları felaketlere göre yeniden düzenlemeli, imar aflarına son vermeli ve dere yatakları imara açılmamalıdır.' şeklinde açıklamalarda bulundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com