Sırada Olimpiyat Oyunları Var

Sırada Olimpiyat Oyunları Var
2014 Dünya Kadınlar Basketbol Şampiyonası'nın Türkiye'ye verilmesinin yankıları sürüyor.

Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, ''Biz Türkiye'ye çok büyük bir organizasyon kazandırmanın mutluluğu içerisindeyiz. Ülkemiz adına son derece sevinçliyiz'' dedi.

FIBA Yönetim Kurulu'nun, Fransa'nın Lyon kentinde yaptığı oylamada 2014 Dünya Kadınlar Basketbol Şampiyonası'na ev sahipliği yapacak ülkenin Türkiye olarak seçilmesinin ardından yurda dönen Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Başkanı Turgay Demirel ve TBF Genel Sekreteri Ali Özsoy Atatürk Havalimanı'nda ortak basın toplantısı düzenledi.

''Biz Türkiye'ye çok büyük bir organizasyon kazandırmanın mutluluğu içerisindeyiz. Ülkemiz adına son derece sevinçliyiz'' diye sözlerine başlayan Yunus Akgül, basketbolda erkeklerde düzenlenen başarılı organizasyonun ardından bayanlarda da aday olduklarını belirtti.

Türkiye'nin rakibinin dünyanın sporda en güçlü ülkelerinden biri olan Avustralya olduğunu vurgulayan Akgül, şunları söyledi:

''Avustralya'ya karşı bir zafer kazanmanın mutluluğu içerisindeyiz. Üstelik de öyle bir zafer kazandık ki eze eze kazandık. Avustralya dediğimiz ülke iki tane olimpiyat düzenlemiş. Yine aday oldukları şehir Melbourne defalarca spor başkenti ilan edilmiş. Böyle bir spor başkentine karşı dünya şampiyonasını ülkemize, İstanbul'a getirdik. Basketbol federasyonumuza teşekkür ediyorum. Çok ciddi çalıştık. Çünkü biz şöyle bir duyguya kapılabilirdik; dünya basketbol şampiyonası erkekleri muhteşem bir şekilde düzenledik, bunun da alasını yaparız, dolayısıyla biz bu organizasyonu istiyoruz diyebilirdik. Fakat biz böyle yapmadık. Federasyon olarak, Gençlik Spor Genel Müdürlüğü olarak çok ciddi bir çalışma içerisinde girdik. İki hafta önce Amerika'da bu işle alakalı olarak çalışmaya gittik. Orada kulis çalışmaları yaptık. Oy verecek ülkelerle alakalı olarak çalışmalar yaptık. Çok ciddi bir sunum gerçekleştirdik. Burada oy veren, vermeyen bütün FIBA yetkilileri sunumumuzla ilgili övücü şeyler söyledi. Dolayısıyla şunu anlatmak istiyorum; bu organizasyona çok ciddi bir şekilde hazırlandık ve bileğimizin hakkıyla da Avustralya gibi bir ülkeye karşı bu organizasyonu ülkemize getirmiş olduk.''

-''TÜRKİYE ARTIK SPOR ORGANİZASYONLARINDA...''-

Türkiye'nin artık spor organizasyonlarında güvenilir bir ülke olduğunu ispatladığını anlatan Akgül, ''Yaptığımız organizasyonlar o kadar başarılı oldu ki, hangi organizasyona talip oluyorsak mutlak suretle 1-0 önde başlıyoruz. Organizasyonları istediğimiz şekilde ülkemize getirebiliyoruz. Bu spor organizasyonlarında Türkiye'ye olan güvenin ifadesidir. Türkiye olarak artık bir dünya futbol şampiyonası, Avrupa futbol şampiyonası gibi futbolda büyük bir organizasyon düzenlemek bir de sporun zirvesi olan olimpiyatları düzenlemek hedef. Artık adım adım oraya gidiyoruz. Bütün bunlar en sonunda onu da getirecek'' diye konuştu.
Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Başkanı Turgay Demirel de Dünya Erkekler Basketbol Şampiyonası'nın ardından bayanlarda dünya şampiyonasını düzenleyecek olmaktan mutluluk duyduklarını, bunun her ülkeye, her federasyona nasip bir başarı olmadığını vurguladı.
Demirel, şöyle konuştu:

''Biz burada 2010 yılında özelikle dünya basketbol şampiyonasında çok başarılı bir organizasyon düzenlediysek bunda ülkemizin büyüklüğü, ülkemizin gücü ve bize sağladığı imkanlar, hem genel müdürümüz, hem sayın bakanımız hem de başbakanımızın destekleri sayesinde oldu. Çok başarılı bir açılış töreniyle başlayan, çok başarılı devam eden bir organizasyon oldu. Ama bu dünya kadınlar basketbol şampiyonasını almak için yeterli değildi. Sadece, genel müdürümüzün ifade ettiği 'Biz bunu iyi yaparız, kadınlar için de en iyisini yaparız' demek de yeterli olmayacaktı. Hep birlikte 2014 yılında şampiyonayı düzenleme hakkını İstanbul'a getirmiş olduk. Burada hem iyi bir organizasyon yapmak hem de bu spor dalında başarılı olmak gibi bir hedefimiz var. İnşallah hep birlikte 2014 yılında İstanbul'da çok güzel bir organizasyon düzenleyerek Türk sporuna bir hizmet daha yapmış olacağız. Bunda ülkemizin ekonomik olarak ilerlemiş olması ve FIBA yetkililerinin çok büyük bir güvenle bizi destekleniyor olması bizim bu organizasyonu kazanmamıza neden oldu.''

FIBA'nın oylama sonuçlarını açıkladığını da ifade eden Demirel, ''Oylamanın kaça kaç bittiğini açıklamaması gerekiyordu. Bir sene önce İspanya, İtalya, Çin arasında yapılan erkekler dünya şampiyonası organizasyonu için alınan bir karar vardı. Ama dün akşam basın sorunca belki bir hatayla skoru söyledi ve hakikaten o ana kadar moralleri yüksek olan Avustralya ekibi bayağı bir üzüldü. Ama tabii bu bir yarıştı, onlar çok kuvvetli bir adaydı. Eski dünya başkanı Avustralyalıdır biliyorsunuz hala yönetim kurulunda. Her ne kadar oy kullanmadılarsa da kendi ülkeleri adına lobi faaliyetleri yürütmüşlerdi. Bütün bunlara rağmen kazanmış olmamız ve bayanlar sporuna çok büyük organizasyonda hizmet edecek olmamız büyük mutluluk'' diye konuştu.

-OLİMPİYAT ORGANİZASYONU-

Bir gazetecinin, ''Türkiye olimpiyatlara ne zaman ev sahipliği yapacak, organizasyonda hangi salonlar kullanılacak?'' sorusu üzerine Akgül, şu yanıtı verdi:

''Bütün bu organizasyonlar olimpiyat hedefine yönelik organizasyonlardır. Uluslararası olimpiyat komitesinin hazırlamış olduğu, ülkelere geldiğinde sorduğu sorular vardır. Bu, onlarla, yüzlerle ifade edilebilir. Oradaki sorulardan ilk iki tanesi 'Hangi tesislerde yapacaksınız ve daha önce hangi spor organizasyonlarını yaptınız?' ki böyle büyük bir organizasyona talip oluyorsunuz. Bunlara daha önce İstanbul'un adaylıklarında verebileceğimiz hiçbir cevap yoktu. Tesis olayına baktığımızda elimizde olimpiyatlarda kullanabilecek Abdi İpekçi Spor Salonu dışında başka bir spor salonumuz yoktu. Olimpiyatlarda 40 tane tesis kullanacaksınız, bunların hiç değilse 10'u, 20'si hazır olur da diğerlerini taahhüt edebilirsiniz. Bunlar olmayınca hiçbir zaman gerçekçi olmaz.

Bugün İstanbul'daki tesis durumuna baktığımızda, Sinan Erdem'den Fenerbahçe Stadı'na, Galatasaray için inşa ettiğimiz stada, Fenerbahçe'nin yaptığı salona ve diğer yapacaklarımıza baktığımızda olimpiyatlarda kullanabileceğimiz 10 tane tesis oluştu. Organizasyonlara baktığımızda 1971 yılında düzenlediğimiz Akdeniz Oyunları'nın dışında ciddi anlamda bir spor organizasyonu düzenlememişiz. 2005 yılından bu yana İzmir'de başlayan universiade ile birlikte gerçekleştiriğimiz organizasyonlara baktığımızda, universiade kış olimpiyatları ve dünya basketbol şampiyonasıyla taçlandırdık. Biz olimpiyatın dışında her türlü organizasyonun altından kalkabildik ve altından çıkarken de övgüler alıyoruz. Bunları söyledikten sonra olimpiyata rahatlıkla aday olacağız. 10 sene içerisinde, 15 sene içerisinde 2020'de belki de aday olacağız olimpiyatlara. Ama 2024 yılında mutlak suretle olimpiyat organizasyonunu İstanbul'a getirmek istiyoruz.''

Demirel de İstanbul'da şu anda 4 salonun hazır durumda olduğunu belirterek, ''2014 Dünya Kadınlar Basketbol Şampiyonası'nı düzenleme hakkı kazanan Türkiye, böylece son 15 yıl içerisinde erkekler ve kadınlarda, hem Avrupa hem de dünya basketbol şampiyonalarına ev sahipliği yapma başarısını gösteren tek ülke oldu'' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com