Sırbistan Başbakanı Vuçiç'in Bosna Hersek'e "tarihi ziyareti" sona erdi

Sırbistan Başbakanı Vuçiçin Bosna Herseke tarihi ziyareti sona erdi
Başbakan Vuçiç:

SARAYBOSNA (AA) - Sırbistan Başbakanı Aleksander Vuçiç, Bosna Hersek ziyaretine ilişkin, "Gerçekleştirdiğim temaslardan memnunum, şu anda aramızda yeterli derecede sevgi olmasa da birbirimize karşı saygılı olmamız çok önemli" dedi.

Sırbistan'da seçimlerin ardından başbakanlık görevini üstlenen ve ilk resmi ziyaretini Bosna Hersek'e gerçekleştiren Aleksandar Vuçiç'in temasları sona erdi.

Vuçiç, ziyaretini, Saraybosna'nın tarihi Başçarşı'sında bulunan Gazi Hüsrev Bey Camisi, "İsa'nın Kalbi" Katedrali ve Ortodoks Kilisesi  gezisiyle tamamladı.

Gezinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Vuçiç, Bosna Hersek'te Bakanlar Kurulu Başkanı Vyekoslav Bevanda ve Bosna Hersek Üçlü Devlet Konsey Başkanlığı üyeleri ile gerçekleştirdiği görüşmelerden memnun olduğunu söyledi.

Bosna Hersek siyasi temsilcileri ile iki ülke arasındaki işbirliği ve ilişkileri geliştirmek konularında görüşmeler yaptığını bildiren Vuçiç, "Gayet medeni, rasyonel ve makul bir şekilde konuştuğumuzu düşünüyorum. En önemlisi ise, aramızdaki güven ilişkisini geliştirmek adına yaptığımız konuşmalardı. Yetkililer, vatandaşlar ve halk arasında geliştirilmesi gereken bu güven ilişkisi, karşılaştığımız en önemli sorulardan biridir" diye konuştu. 

Bosna Hersek'e kimseyi kandırmak için gelmediğini vurgulayan Vuçiç, ziyareti Bosna Hersek'in bir dostu olarak gerçekleştirdiğini, ülkeden aynı şekilde ayrıldığını ifade etti.

Bosna Hersekli yetkilileri yapacakları Sırbistan ziyaretleri boyunca yine dostça bir atmosferde ağırlayacaklarını kaydeden Vuçiç, "Beni Ortodoks Kilisesi önünde karşılayan vatandaşlara gerçekten müteşekkirim. İsa'nın Kalbi Katedrali ve Gazi Hüsrev Bey Camisi'nde de çok güzel karşılandım. Bunların güzel mesajlar olduğunu düşünüyorum. Şu anda aramızda yeterli derecede sevgi olmasa da birbirimize karşı saygılı olmamız çok önemli" değerlendirmesini yaptı. 

Sırbistan Başbakanı, Bosna Hersek temasları kapsamında Bakanlar Kurulu Başkanı Vyekoslav Bevanda, Üçlü Devlet Konseyi Başkanlığı üyeleri, Dışişleri Bakanı Zlatko Lagumciya ve Parlamento temsilcileri ile görüştü. Vuçiç, daha sonra, Saraybosna'nın merkezinde bulunan Abdulah Nakaş Hastanesini ziyaret etti ve yeni doğan bebekler için ısıtma masası bağışında bulundu. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com