Sırbistan sandığa gidiyor

Sırbistan sandığa gidiyor
Sırbistan'da yaklaşık 7 milyon kayıtlı seçmen, yarın yapılacak seçimlerde, Cumhurbaşkanı, milletvekilleri ve yerel yöneticilerini seçecek.

Sırbistan Kültür ve İletişim Bakanlığı'nca yapılan yazılı açıklamada, ülkenin genelinde yapılacak seçimleri yerli ve yabancı yaklaşık 1500 gözlemcinin takip edeceği bildirildi.

Seçim öncesi kampanya yasağının başladığı hatırlatılan açıklamada, ülkedeki seçimleri, yerel basın mensuplarının yanı sıra, yaklaşık 150 yabancı gazetecinin takip edeceğini kaydedildi.

Seçim öncesi yapılan anketler, bir süre önce görevinden istifa eden Sırbistan'ın eski Cumhurbaşkanı Boris Tadiç ile Sırbistan Kalkınma Partisi'nin adayı Tomislav Nikoliç'i Cumhurbaşkanlığı yarışını kazanabilecek 2 aday olarak gösteriyor.

Sırbistan Cumhuriyet Seçim Kurulu'nun (RIK) verdiği bilgiye göre, devlet başkanlığı için eski Yugoslavya'da işlenen savaş suçları için Lahey'de kurulan mahkemece savaş suçundan yargılanan Voyislav Şeşely'in eşi Yadranka Şeşely ile Sırbistan İslam Birliği'nin (IZUS) Başmüftüsü Muamer Zukorliç'in de dahil olduğu 12 aday yarışacak.

Listede bu dört adayın yanı sıra, ''Dveri'' vatandaş grubunun temsilcisi Vladan Gluşiç, Sırbistan Demokratik Patisi'nin adayı Voyislav Koştunitsa, ''Dönüşüm'' koalisyonun adayı Çedomir Yovanoviç, Lahey'deki mahkemece yargılanırken 2006 yılında tutukevindeki hücresinde geçirdiği kalp krizi sonucunda ölen Sırbistan'ın eski devlet başkanı Slobodan Miloşeviç'in de bir zamanlar başkanlığını yaptığı Sırbistan Sosyalist Partisi'nin Genel Başkanı ve İçişleri Bakanı İvica Daçiç, bağımsız adaylar Zoran Stankoviç ve Zoran Dragisic, ''Voyvodina Özerk Bölgesi Birliği'' koalisyonun adayı İştvan Pasztor ve Macar toplumun adayı Vajdasagi Magyar Szövetseg yer alıyor.

Seçmenler, Cumhurbaşkanlığı için aday olan 12 kişinin yanı sıra Sırbistan Meclisi'nde bulunan 250 milletvekili koltuğu için yarışan 15 aday listesinin arasında tercih yapacak. (SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com