Sırbistan’dan tarihi “Srebrenitsa” özrü

Sırbistan’dan tarihi “Srebrenitsa” özrü
Sırbistan'ın milliyetçi cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç, 1995 yılında 8 bin Müslüman erkeğin öldürüldüğü Srebrenitsa Soykırımı için özür diledi. Ancak Nikoliç olayı "soykırım" olarak nitelendirmedi.

İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana Avrupa kıtasında yaşanan en katlı kıyım olan Srebrenitsa'yla ilfili olarak, Nikoliç, "Sırbistan'ın Srebrenitsa'da işlediği suç için diz çöküp af diliyorum" dedi.
 
Bosna ulusal televizyonunda yayınlanan "Interview 20" programına bir röportaj veren Nikoliç, "Devletimiz ve halkımız adına herhangi bir birey tarafından işlenen suçlar için özür diliyorum" dedi.
 
Tamamı 7 Mayıs'ta yayınlanacak röportajın bazı kısımları sosyal paylaşım sitesi YouTube'da dünyaya sunuldu.  
 
İNKAR ETMİŞTİ
 
Geçtiğimiz yıl Mayıs ayında cumhurbaşkanı seçilen Nikoliç, iki uluslararası mahkemenin soykırım olduğuna hükmettiği Srebrenitsa katliamını soykırım olarak tanımayı reddetmiş ve büyük bir tartışmaya neden olmuştu.
 
Nikoliç o dönemde yaptığı açıklamalarında "Srebrenitsa'da soykırım yoktu" demişti.
 
AŞIRI SAĞCI PARTİNİN LİDERİYDİ

Nikoliç, beş yıl öncesine kadar, Sırpların 1990'lardaki Balkan Savaşları sırasında işlediği suçları inkar eden Sırbistan'daki aşırı milliyetçi Sırp Radikal Partisi'nin en üst düzey yetkililerinden biriydi.
 
Partinin lideri Vojislav Seselj ise şu an Lahey'de bulunan Birleşmiş Milletler Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde savaş suçları işleme iddiasıyla yargılanıyor. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com