Şırfıntılar Deyip Kız Öğrencisini Dövdü!

Şırfıntılar Deyip Kız Öğrencisini Dövdü!
İzmir Buca'da okuyan 2 kız öğrenci, kadın öğretmenleri tarafından dövüldüklerini öne sürdü...

İzmir Buca'da Tütün İhracatçılar Birliği İlköğretim Okulu'nda okuyan 2 kız öğrenci, kadın öğretmenleri tarafından dövüldüklerini öne sürdü. Çocukların aileleri soluğu karakolda alırken, öğretmenin dayak iddiasını reddettiği belirtildi. İddiayla ilgili soruşturma başlatıldı.

İddiaya göre olay, Buca İlçesi'ndeki Tütün İhracatçılar Birliği İlköğretim Okulu'nda geçen pazartesi günü 5'inci ders saatinde yaşandı. Dövüldüğünü söyleyen 7- A sınıfı öğrencilerinden 13 yaşındaki E.T., şunları anlattı:

“5'inci dersimiz ingilizceydi. Öncesindeki teneffüste sınıfta arkadaşlarımızla şakalaşıyorduk. İngilizce öğretmenimiz geldi. Arkadaşım saçımı çekmişti. Saçımı toparlamak için öğretmenimden izin istedim. Bana gözleriyle onay verdi. Sınıfa döndüğümde öğretmenimiz 'şırfıntılar' diye bağırdı. Sonra kolumdan tutup beni koridora fırlattı. Orada da beni tokatladı. Sınıfın karşısında erkekler tuvaleti vardı. Oraya soktu, dövmeye devam etti. 7- B sınıfının kapısı açıktı, herkes gördü. Rehberlik öğretmeni çağırdı, gidip herşeyi anlattım. Sonra Özge arkadaşımı tokatlamış. Okul müdürüne gittik, dilekçe yazabilirsiniz, sorun olmaz dedi. Sonra abim geldi, karakola gittik.”

E.T.'nin babası Hasan T. de, olayı başta basit bir tartışma olarak düşündüğünü belirterek, “Ancak diğer öğrencinin velisi gelince olayın düşündüğüm kadar basit olmadığını anladım. Karakola başvurdum ve öğretmenden şikayetçi oldum. Çocukları dövmeye hakkı yok” dedi.

'BAHANE BULDU DÖVDÜ HERHALDE'

Öğretmenin kendisini de dövdüğünü öne süren diğer öğrenci 13 yaşındaki Ö.K. de şu iddialarda bulundu:

“Dersteyken arkadaşıma soru sormuştum, öğretmenim bana, 'neden soruyorsun' diye çıkıştı. Ardından bize 'sokak şırfıntıları', dedi. 'Öğretmenim arkadaşıma soru soramayacak mıyım' deyince beni tokatladı, boğazımı sıktı. Zil çalınca rehber öğretmene gittim, gelip rehber öğretmenin yanında da beni tokatladı. Sonra babamla aile sağlığı merkezine doktora gittik, rapor aldık.”

Ö.K.'nin babası Hasan K., kızının okuldan eve ağlayarak geldiğini, olayı kendisinden dinledikten sonra okula gidip rehber öğretmen ve müdürle görüştüğünü belirtti. Baba Hasan K. şöyle konuştu:

“Zaten olayın bir bölümü rehber öğretmenin önünde olmuş. Öğrencilerin bu kadar çirkin şekilde hem hakarete, hem darpa varan şekilde bir şiddete maruz kalmaları çok yazık, çok çirkin. Kızımın yanaklarında morluklar ve burnunda kan vardı. Olayı net öğrendikten sonra doktora götürüp rapor aldım, resmi şikayette de bulundum. Kızım çocuk polisinde ifade verdi. Çocukların yaşları gereği ufak tefek yaramazlıkları olabilir. Ama öğretmenler eğitimli, bilgili, sorunu başka yöntemlerle çözmeliler, dayakla değil.”

MİLLİ EĞİTİM SORUŞTURMA BAŞLATTI

Ailelerin adli ve idari şikayette bulunmalarının ardından ingilizce öğretmeni F.B. ile görüştüğünü belirten Buca İlçe Milli Eğitim Müdürü Celal Yıldız, “dayak olayı yok” dedi. Yıldız şunları söyledi:

“Öğretmen derse girerken öğrencileri saç saça, baş başa kavga ederken bulmuş. Bana söylediği, ayırmaya çalışmış, ayıramamış. İyi niyetine rağmen olayı dizginleyememiş. Dövme yok, öğretmen öğrencinin çenesini tutup 'yüzüme bak', demiş. 13 yıllık öğretmen, çok üzüldü. İki öğrencinin ikisi de sorunlu. Ailevi sorunları varmış. Soruşturma açtım, İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne de bildirdim. Ne olup bittiği soruşturma sonunda ortaya çıkar. Diğer çocukların ne söyleyeceği önemli.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com