Şirin Payzın konuğuna kendi durumunu sordu

Şirin Payzın konuğuna kendi durumunu sordu
CNN Türk'te 360 derece programını sunan Şirin Payzın, uzman konuğuna kendi mağduriyetini sordu.

CNN Türk ekranlarında 360 derece programını hazırlayıp sunan Şirin Payzın, dün yasal ve yasadışı dinlemeler ile ilgili çok sayıda kitap yazan Prof. Dr. Ersan Şen'i konuk etti.

Hukukçu Şen ile son günlerde TBMM'de Araştırma Komisyonu ile araştırılan, ancak gündemde hak ettiği yeri bulamayan yasa dışı dinleme olaylarını konuşan Payzın, programın içinde kendi durumunu da uzman konuğuna sordu.

KURALLAR UYGULAYICILARIN ÖNÜNDE

Ersan Şen: Yargıtay ve Anayasa Mahkemesinin, insanların hak ve hürriyetlerini koruyan kararlarını yeni yeni görüyoruz. Ben şunu söylüyorum. Kurallar Türkiye'de uygulayıcıların önünde gidiyor. Kurallar, uygulayıcılardan daha iyi.

Şirin Payzın: Kurallar daha iyi.

Ersan Şen: Evet. Kuralların tatbikinde sorun var zaten.

Şirin Payzın: Mevcut hali ile sizin endişelerinizi giderecek yasal bir düzenleme var yani?

Ersan Şen: Evet var. Uygulansa…

BEN KENDİM DE MAĞDURUM

Şirin Payzın: Peki, Şunu söyleyeyim. Ben kendim de mağdurum. Şaka yapmıyorum. Ben ve birkaç gazeteci arkadaşım, bir başka gazeteci arkadaşım ile telefon görüşmelerimiz, iddianame eklerine girdi. Üstelik de kesinti yapılarak girdi. Bir bütünlük oluşturulmuş. Ayrı ayrı konuşmalardı ama, birleştirilmiş tek bir konuşma gibi bir hale getirilmiş.  Yetmedi, ev adresimiz, telefon numaramız, kimlik bilgilerimiz iddianamenin eklerinde çıktı. Ve bunu internet siteleri yayınladılar. Ne yapmam lazım?

Ersan Şen: Şikayetçi olacaksınız. Özle hayatın gizliliğini ve korunması hakkını kullanan vatandaş kendisini zayıf hissediyor. Karşısına basın devi çıkıyor, devlet devi çıkıyor. Bunlar şikayete bağlı suçlar. Şikayet etmezseniz hukuk harekete geçmez.

ŞİKAYET ETSEM DE BUNDAN BİR ŞEY ÇIKMAZ

Şirin Payzın: Şikayet etsem sonuç  alabilir miyim?

Ersan Şen: Tabi sonuç alırsınız. Eğer sizin özel hayatınız, muheberat hürriyetiniz hukuka aykırı olarak gaspedilmişse,  telefon görüşmeniz izinsiz bir şekilde dinlenip, internette yayınlandıysa, bunun 5 yıla kadar varan hapis cezası vardır.  Ama bizim toplumda şöyle bir şey var. Aman bulaşma. Bu zaten güçlü bir mekanizma, biraz daha üstüne gidersek benimle uğraşır.

Şirin Payzın: Aynen öyle.

Ersan Şen: İkincisi de bundan bir şey çıkmaz. Polis, savcı… Bundan bir şey çıkmaz, bunu yaklayamaz…

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com