Şişhane-Haliç Metro Geçiş Köprüsü-Yenikapı Metro hattı açıldı

Şişhane-Haliç Metro Geçiş Köprüsü-Yenikapı Metro hattı açıldı
Başbakan Erdoğan, Haliç Metro Geçiş Köprüsü'nden geçen Yenikapı-Şişhane Metrosu'nun ilk sürüşünü yaptı

İSTANBUL (AA) - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Metro Geçiş Köprüsü'nden geçen Yenikapı-Şişhane Metrosu'nun ilk sürüşünü yaptı. 

Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Şişhane-Haliç Metro Geçiş Köprüsü-Yenikapı Metro Hattı'nın Yenikapı Marmaray İstasyonu'nda düzenlenen açılış törenine katıldı.

Kısıklı'daki konutundan makam aracıyla Üsküdar'a, oradan da Marmaray'a binerek Yenikapı İstasyonu'na gelen Erdoğan, buradaki konuşmasının ardından protokolle birlikte törenin açılış kurdelesini kesti. Erdoğan, yeni hattın ve köprünün hayırlı olması diledi. 

Başbakan Erdoğan, daha sonra Yenikapı İstasyonu'ndan metroya indi. Vatman koltuğuna oturan Erdoğan, Haliç Metro Geçiş Köprüsü'nden geçen Yenikapı-Şişhane Metrosu'nun ilk sürüşünü yaptı. Erdoğan'a Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayatı Yazıcı, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ve Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan da eşlik etti. 

Haliç Metro Geçiş Köprüsü üzerindeki istasyonda inen Başbakan Erdoğan, burada hatıra fotoğraf çektirip, Haliç'ten İstanbul'u seyretti. 

Başbakan Erdoğan tekrar metroya binerek, Şişhane durağına kadar gitti.

Şişhane İstasyonu çıkışında bekleyen vatandaşları selamlayan Erdoğan, basın mensuplarının, açılışı yapılan metro hattı ve İstanbul trafiğine yönelik sorularını cevapladı.

 

- "Toplu taşımada önemli bir adım atıldı"

 

Başbakan Erdoğan, yeni hatla birlikte birbirine bağlanan metro ağının, 4. Levent ve Ayazağa'dan gelip, aktarma istasyonu Marmaray'dan geçerek, Kartal'a kadar gittiğini söyledi. 

Ankara-İstanbul hızlı treninin yapımının devam ettiğini anımsatan Erdoğan, "Hızlı tren hayata geçtiği andan itibaren, şöyle en geç seçime kadar bitebilir veya seçim sonrası, aktarma suretiyle ona da ulaşmış olacağız. Yani bir raylı sistem ağıyla vatandaşımız çok daha rahat ve huzurlu bir şekilde gidip gelecek. Tabii burada hangi saatte iniyorsunuz, hangi saatte nereye ulaşacaksınız, bu defa zamanlama açısından çok çok önemli. Çünkü zaman şu anda 'vakit nakittir' tezinden hareketle bizim için çok değerli" diye konuştu. 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da ulaşım noktasındaki sıkıntıyı toplu taşım vasıtasıyla aşabilmede çok önemli bir adımın atıldığını vurgulayarak, şöyle devam etti: 

"Kaldı ki şu anda İstanbul Büyükşehir Belediyemizin tamamıyla elektronik ağlarla döşenmiş bir merkezi de var. Bu merkezde trafiği yönetme noktasında atacakları adımlar var. Bu adımlar içerisinde vatandaşımızın nerede, neyi, hangi hatları tercih etmesi noktasında da sürekli ilerlemeler yapılacak. Bu vesileyle ben şu anda Şişhane-Yenikapı hattını, hele hele bir de Haliç'in köprüyle geçilmesi ki bu köprünün mimari noktadaki estetik anlayışını da takdire şayan buluyorum. Gerek yayaların geçebilmesi noktasında."  

 

- Köprünün çevresinde kentsel dönüşüm

 

Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin "Haliç'teki manzarayı da gördünüz. Nasıl değerlendiriyorsunuz?" şeklindeki sorusu üzerine, şunları söyledi:

"Gayet güzel. Geçtikçe daha da güzel olacak. Köprünün her 2 ayağında bazı salaş yapılar var. Bugün Büyükşehir Belediye Başkanı'ma da onu tekrar söyledim. Bu bizim çok eski bir hayalimizdir. 'Burada gerek Fatih Belediyemiz gerekse Beyoğlu Belediyemizle vatandaşla süratle anlaşmak suretiyle Büyükşehir'in koordinasyonunda, kentsel dönüşüm değişimi, kimseyi mağdur etmeden yapalım ve buralarda bu yeni oluşumla yeni güzellikle İstanbul'a farklı bir zenginlik katsın' dedik. İnşallah onların da çalışmaları başlatmak suretiyle onu da süratle geliştirerek İstanbulluların hizmetine sunacağız." 

Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin, "Padişahın rüyasıydı, Marmaray gerçekleşti. Buna da vatandaşın rüyası diyebiliriz, çok önemliydi. Bu noktada vatandaşın hayalini de gerçekleşti" demesi üzerine, şunları kaydetti:

"Vatandaşımızın hayalinin sınırı olmaz. İnşallah bu hayalleri zenginleştirmek de biz siyasilerin görevidir. Bu tür talepler bize uygun yollarla yapıldığı zaman zaten bunları değerlendirerek halkımıza sunmak, onların hizmetine vermek bizim öncelikli görevimizdir. Biz bu millete efendi olmaya gelmedik, hizmetkar olmaya geldik. Bu hizmetin görevini de bugüne kadar laf üreterek değil, icraatlarımızı sunarak yaptık. İnşallah İstanbulumuzda da gerek yerelde gerek genelde bunları yapıyoruz. Yapmaya da devam edeceğiz. Çok teşekkür ediyorum."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com