Sisi'nin arkasında Erdoğan var!

Sisi'nin arkasında Erdoğan var!
Mısır'da gerçekleşen darbe sonrası çok fazla ses çıkarmayan ve yaptırımda bulunamayan Başbakan'ın Mayıs ayında Sisi'yi ağırlayıp Mısır ordusu için 2 milyar dolarlık kredi açtığı deşifre oldu.

Mısır'da Mursi'nin ordu tarafından gönderilip yerine Anayasa Başkanı'nın getirilmesiyle bir anlamda askeri darbe gerçekleşmiş oldu. Bir çok ülke darbeyi eleştirdi. Bölgede, birilerinin gazıyla sözüm ona liderliği oynadığını zanneden AKP ise adeta şoke oldu. Mursi'nin en büyük destekçisi olan Erdoğan, darbe sonrası çok fazla tepki gösteremedi. İşin arka planında Başbakan'ın Mayıs ayında bizzat kabul ettiği Mısır Genel Kurmay Başkanı Sisi'yi kabul etmiş. Orada yapılan pazarlıklar neticesinde ordu için Türkiye adına 2 milyar dolar kredi açılmış.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, mayıs ayında İstanbul’da gerçekleşen Uluslararası Güvenlik ve Savunma Fuarı (IDEF - 2013) için Türkiye’ye gelen Mısır Genelkurmay Başkanı Abdulfettah Halil el Sisi’yi bizzat kabulü sırasında verdiği 250 milyon dolarlık savunma kredisi ile Eximbank tarafından bu ülkeye açılan 2 milyar dolarlık ihracat kredisinin yürürlükte olduğu öğrenildi. Savunma Sanayii Müsteşarlığı kaynakları, kredinin askıya alınması için kendilerine bir talimat gelmediğini bildirdi. Başbakan Erdoğan, Mısır’daki “darbeyi” gerçekleştiren Sisi ile 9 Mayıs’ta bir araya gelmişti. Bu görüşmede, Türkiye’nin özellikle sınır ve sahil güvenliği alanlarında Türkiye-Mısır ortak savunma üretim ve tedariki projelerinin gerçekleştirilmesi için 250 milyon ABD Doları tutarında Türk Eximbank kredisi verilmesi kararı çıkmıştı. Türkiye, Mısır’a ayrıca ihracat için 1 milyar dolarlık Hazine, 1 milyar dolarlık da Eximbank kredisi açmış bulunuyor. Bu kredinin 1 milyar doları 17 Mayıs’ta serbest bırakıldı.

Türk firmaları tarafından Mısır’a gerçekleştirilecek sermaye malı ihracatının ve Türk müteahhitleri tarafından bu ülkede yapılacak projelerin finansmanı bu kredi üzerinden gerçekleşecek. Kredinin kullanımı için Mısır Planlama ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı’nın Eximbank’a resmi kredi talebinde bulunması gerekiyor. TAI tarafından üretilen insansız hava aracı ANKA’ların Mısır’a satışı için de görüşmeler devam ediyor. TAI, bu ülkeye 10 adet ANKA satmak için görüşmeler yürütüyor. Savunma Sanayii Müsteşarlığı kaynakları, hem bu ülkeye açılan 250 milyon dolarlık savunma kredisinin hem ANKA sözleşme görüşmelerinin yürürlükte olduğunu söyledi. (AAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com