"Sistemi E-Kent ve Belediye kapattı"

"Sistemi E-Kent ve Belediye kapattı"
Kütahya Merkez Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi tarafından işletilen KART43 sistemi, yapılan yeni ihaleyle Kütahya Belediyesine geçmesi üzerine, Kooperatif üyeleri yaptıkları açıklamada Kütahya Belediyesi'nin KART43 sitemine geçmeyeceklerini, kararlılık

Kütahya Merkez Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi tarafından işletilen KART43 sistemi, yapılan yeni ihaleyle Kütahya Belediyesine geçmesi üzerine, Kooperatif üyeleri yaptıkları açıklamada Kütahya Belediyesi'nin KART43 sitemine geçmeyeceklerini, kararlılıklarının devam edeceğini ifade ederek, harcadıkları 5 Milyon TL'yi kimin vereceğini sorararak tepkilerini dile getirdiler.

SEVEN: 'SİSTEMİ E-KENT VE BELEDİYE KAPTTI'
Kütahya Merkez Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkan Yardımcısı Mehmet Seven yaptığı açıklamada Kütahya Merkez Özel Halk Otobüsleri Kooperatifine ait olan KART43 sisteminin E-Kent firması ve Kütahya Belediyesi tarafından devre dışı bırakıldığını belirtti. Seven, KART43 sitemin Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi'nin denetiminden E-Kent firması ve Kütahya Belediyesi tarafından çıkarıldığını savunarak konuşmasını şöyle sürdürdü:
'E-Kent firması ve Kütahya Belediyesi tarafından KART43 elektronik ücret toplama sistemi ni 18 Mayıs Salı günü itibariyle sonlandırmıştır. Meydana gelecek mağduriyetlik için bütün halkımızdan özür dileriz. Biz bu sistemi kendimiz kurduk. Ama Kütahya Belediyesi kurmuş olduğumuz sistemi Kütahya Belediyesi hukuka aykırı olarak bize sistemi verdiğini belirterek, sistemi bizim elimizden alarak kendisi bugünden itibaren sistemi işletmeye başlayacak. Biz de Kütahya Merkez Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi olarak Kütahya Belediyesi'nin KART43 sistemini tanımıyoruz ve bugünden itibaren paralı sisteme geçiyoruz. Ve taşıma fiyatlarında da indirim yapıyoruz. Kararlılığımız devam edecek. Belediye haklarımızı verene kadar paralı sistemle yolcularımızı taşıyacağız. '
SEVEN:'BİZİM HARCADIĞIMIZ PARAYI KİM VERECEK'
KART43 sisteminin Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça ve Belediye meclisi karararıyla kendilerine verildiğini hatırlatan Seven konuşmasına şöyle devam etti:
'Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, toplu taşımacılıkta kartlı sisteme geçeceklerini bize söyledi bizde kooperatif olarak arkadaşlarımızla 190 imza toplayarak bu sisteme talip olduğumuzu söyledik. Belediye başkanı da belediye meclisi kararıyla KART43 sistemini işletme hakkını bize verdi. Biz de gereken firmalarla görüştük ve tam 5 milyon TL ile E-Kent firmasıyla anşlarak sözleşmemizi yaptık. Ve sistemi uygulamaya koyduk. Daha sonra Minibüsçüler Odası Başkanı Abdullah Akgün'ün Eskişehir İdare Mahkemesi'ne açmış olduğu dava sonucunda KART43 sistemi mahkeme kararıyla sonlandırıldı. Biz de belediyeye haklı olarak itiraz ettik Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, yasal prosedür çerçevesinde bu sistemin Kütahya Merkez Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi tarafından yapılamayacağını bize söyledi. Biz de belediye başkanına soruyoruz siz kooperatife KART43 sistemini işletme hakkını verdiğinizde sizin hukuk danışmanlarınız ve avukatlarınız yasal prosedürü bilmiyorlar mıydı? Bizi ve şoför arkadaşlarımızı neden mağdur duruma düşürdünüz. Bizim KART43 sistemine harcadığımız 5 Milyon TL'mizi bize geri ver bizde sisteme geçelim. Biz şimdi Beldiyenin sistemine geçersek harcadığımız paraları kim bize verecek. Bu kadar haksızlık neden bize ve şoför arkadaşlarımıza yapılıyor. Biz Mustafa İça ne dediyese onu yaptık.'
İÇA: 'SİSTEMİ BELEDİYE OLARAK İŞLETMEYE KARARLIYIZ'
Mustafa İça da Kooperatifin sistemi tanımaması üzerine basın açıklamasında bulunarak, sistemin belediye tarafından işletileceğini kararlıkla belirtti.
İça, makamında düzenlediği basın toplantısında, yaklaşık 8 aydır uygulanan elektronik bilet sisteminin, halkın ve şoför esnafın ilgisi dolayısıyla şimdiye kadar aksaklık olmadan yürütüldüğünü ve elektronik bilet sahibi sayısının 127 bine ulaştığını bildirdi.
''Halk otobüsçüleri arasında gördüğü bölünmüşlük, devamlı birinin yaptığını diğerinin karalaması, sürekli davalarda adliyelerin işgal edilerek farklı kararların çıkmasıyla bazı mağduriyetler yaşandığını'' savunan İça, şöyle devam etti:
''Bunlar halkımıza olduğu gibi esnafımıza da zarar vermektedir. Bizler bunun çözülmesi için her 3 odamızın da temsil edildiği kooperatifi muhatap olarak kabul ettik, böylece birleştiriciliği, halkın ve esnafın sorunlarının çözümü için bir ortam yaratmıştık. Geçen yıl elektronik bilet uygulamasının kooperatif marifetiyle yapılmasını istedik. Uygulamada herhangi bir sıkıntı yoktu. Ancak Eskişehir Bölge İdare Mahkemesinin son aldığı kararda, kooperatifin muhatap alınamayacağı ve elektronik bilet sistemiyle ilgili yaptıkları uygulamaların yasal olmadığı belirtilmiş, bu işi belediyenin ihale yöntemiyle yapmasını istenmişti. Bu çerçevede ihalemizi, sözleşmemizi yaptık.
İhale ve sözleşmeler, halk otobüsleri esnafını mağdur etmeyecek çok daha güzel pratik çözümler getiriyor. Bu uygulamayı kooperatif, şirketle arasındaki sözleşmeyi bahane ederek idarenin verdiği kararı tanımayacağını bildirdi. Bu uygulamanın yanlış olduğunu ifade ettik. Kendimiz de belediye olarak 4 otobüs satın alıp servise koyduk. Yapılan uygulamada halkımız bu 4 aracın hizmetleri ve konforundan çok memnun olduklarını defalarca belediyemize ve ilgili bürolarımıza iletmiştir. Hatta daha ileri giderek bunun devamının ne zaman geleceğini sormaktadırlar. Amacımız, halkımızı mağdur etmemek ve esnaf arasındaki huzuru tesis etmek için aldığımız kararlar doğrultusunda, mahkemenin verdiği karara uyum sağlayarak bu sistemin oturtulmasıdır. Hiç kimse bizden taviz beklemesin'.
İÇA:'17 OTOBÜSÜN RUHSATLARI YENİLENMEDİ'
İça, Belediye Encümeni kararlarıyla 17 otobüsün ruhsat yenilemesinin yapılmadığını, 26 kişiye eksikliklerin giderilmesi için 30 Mayısa kadar süre verildiğini anlattı.
''Kooperatifin, halkı kandırmaya ve kendilerini haklı göstermeye yönelik ilan metnini otobüslere ve duraklara astığını'' öne süren İça, şöyle konuştu:
''(19 Mayıs tarihinden itibaren sistem açılmadığı takdirde mecburen para toplamaya geçeceğiz) demişler. Elektronik bilet uygulaması var olan bir sistem olduğu için para toplanması yasal değildir. Yeni akıllı bilet sistemini uygulamadıkları takdirde ruhsat yenilemesinden başlanıp dozajı artırılarak belediyeye verilen yetkiye istinaden adım adım yaptırımlarımızı uygulayacağız. Biz huzur istiyoruz. Esnafımızın mağdur olmaması için bir kez daha uyarıyoruz.
Belediyeye ait 4 aracın dışında 13 halk otobüsü sahibi bize gelerek yeni sisteme dahil olacaklarını söyledi. 9'u yeni sisteme geçti, 4'ü baskı gördüklerini ifade ederek cihazı değiştirmedi. E-Kent sorumlularına tehditlere varan, yargıya intikal eden suç duyuruları bulunmaktadır. Böyle bir durumda bizim de yasal çerçevede alacağımız birçok yetki var. 5393 sayılı yasa, şehir içindeki toplu taşıma ve servis araçlarının tüm organizasyonunu belediyenin belirleyeceğini ifade ediyor. Bunu tartışmaya gerek yok'.
İça, yeni sistemin halk otobüsleri şoförleri ve esnafına büyük menfaatler sağladığını savunarak, ''Paranın kontrolü artık belediyede değil, halk otobüsçülerinin verecekleri banka hesabına gidecektir. Bizim para üzerine müdahale etmemiz mümkün değildir'' diye konuştu.
Görev çizelgelerinin rotasyonlu olarak hazırlanmasının belediyenin yetkisinde olduğuna işaret eden İça, kooperatifin bunu yok sayarak yaptıkları çalışmaları yırtıp attığını iddia etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com