Sit alanı ilan edildi

Sit alanı ilan edildi
ÇEKÜL Vakfı Uşak İl Temsilcisi Vedat Özen, özelleştirilmesi gündemde olan Nuri Şeker Uşak Şeker Fabrikası'nın SİT alanı ilan edildiğini söyledi.

ÇEKÜL Vakfı Uşak İl Temsilcisi Vedat Özen, özelleştirilmesi gündemde olan Nuri Şeker Uşak Şeker Fabrikası'nın SİT alanı ilan edildiğini söyledi.

Kentteki bazı sivil toplum örgütleri Türkiye'nin ilk şeker fabrikası olan Nuri Şeker Uşak Şeker Fabrikası'nın özelleştirilmesini istemiyor. Ankara karayolu üzerinde bulunan Nuri Şeker Uşak Şeker Fabrikası'nın SİT alanı ilan edilmesinin geçmişin mirasına sahip çıkılması açısından olumlu bulan ÇEKÜL Uşak İl Temsilcisi Vedat Özen, fabrikanın özelleşmesi durumunda alan yatırımcının bu konuyu göz önüne alacağını belirtti. Özen, “Burada yapılacak her çalışma için koruma kurulunun izni gerekecek” dedi.
İlkler şehri olarak anılan Uşak'ın en önemli eserlerinden biri olan Şeker Fabrikası, SİT alanı ilan edildi. 1926'da Nuri Şeker önderliğinde başlayan kampanya sonucu kurulan fabrika, Cumhuriyet tarihinin ilk anonim şirketi olma özelliğini taşıyor. Nuri Şeker ve arkadaşları tarafından kurulan ve Uşak halkının desteğini alan fabrika 600 bin TL ile açıldı. İlk adı Uşak Terakki Ziraat T.A.Ş. olan fabrika binasının yapımını Çekoslovak Skoda Şirketi üstlendi. Fabrika daha sonra devletleştirildi. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, yaklaşık 1 yıl önce Kütahya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'na bölgenin SİT alanı ilanı için başvuru yaptı. Kurul, yaptığı incelemelerin ardından fabrikayı tescilli yapı ilan etti. Fabrikanın, Cumhuriyet tarihindeki ilk çok ortaklı şirket olması ve kuruluşunda halkın gösterdiği özverinin kararda etkili olduğu öğrenildi.
Uşak Şeker Fabrikası'nın SİT alanı ilan edilmesinin tarihi değerin korunması açısından önemli olduğunu belirten Çevre ve Kültür Varlıklarını Koruma Vakfı (ÇEKÜL) İl Temsilcisi Vedat Özen, bölgenin öneminin arttığını söyledi. Cumhuriyet tarihine kazandırılan ilk çok ortaklı şirket olan fabrikanın tarihe ışık tuttuğunu ifade eden Özen, “Uşak Şeker Fabrikası özelleşse de koruma kurulunun vereceği karar doğrultusunda yatırım yapılacak. Yani alandaki tarihi unsurlara zarar verilemeyecek. Burada esas olan tarihi değerlerin gelecek kuşaklara aktarılması” dedi. Bölgede yapılacak her projenin koruma kurulunun onayı ile yapılabileceğini ifade eden Özen, “Kurulun onayı olmadan bu alanda hiçbir yeni çalışma yapılamaz” diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com