Sit alanına ahır yapılmasına soruşturma

Sit alanına ahır yapılmasına soruşturma
AFYONKARAHİSAR'IN İHSANİYE İLÇESİNDE TURİSTİK BÖLGEYE YAPTIRILAN 14 KAÇAK YAPI, KAYMAKAMLIK TARAFINDAN MÜHÜRLENDİ

AFYONKARAHİSAR'IN İHSANİYE İLÇESİNDE TURİSTİK BÖLGEYE YAPTIRILAN 14 KAÇAK YAPI, KAYMAKAMLIK TARAFINDAN MÜHÜRLENDİ

Afyonkarahisar'ın İhsaniye ilçesi Döğer Belde Belediye Başkanı Ömer Güngör'ün Belediye Meclis Üyesi Kadir Onay'ın, SİT alanı ilan edilen Emre Gölü yakınında inşa ettiği çiftliğe kanunlara aykırı bir şekilde yapı ruhsatı vererek görevi kötüye kullandığı iddiasıyla soruşturma başlatıldı.
İhsaniye Kaymakamlığı, yaptığı incelemede Emre Gölü etrafında Belediye Meclis Üyesi Kadir Onay'ın ahırı dışında 14 kaçak yapı tespit ederek, bu yapılara göz yumduğu gerekçesiyle Döğer Belde Belediye Başkanı Ömer Güngör hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Yapımı bitme aşamasına gelen çiftlik ise kaymakamlık tarafından mühürlendi. İhsaniye Kaymakamı Ömer Faruk İlhan, SİT alanı olan Emre Gölü etrafında yapılan çok sayıda yapıya Döğer Belediye Başkanı Ömer Güngör tarafından göz yumulduğunu ileri
sürdü. Göl yakınında meclis üyesi tarafından inşa edilen kaçak çiftliği mühürlediklerini ifade eden Kaymakam İlhan, belediye başkanı hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını belirterek, 'Bölgede bulunan Emre Tekkesi, Konya Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'nun 12 Şubat 1988 tarihinde aldığı karar ile tescil edilmiştir. Bahse konu bölgede Müze Müdürlüğü ile Emre Gölü'nün maliki olan İl Özel İdaresi'nce yerinde yapılan incelemede, meclis üyesinin yaptığı ahırın uygunsuzluğu ve kabul
edilemez olduğu net olarak ortaya konulmuştur' dedi.
Döğer Belediye Başkanı'nın Emre Gölü etrafında yetkisi olmadığı halde 'mevzi imar' planı hazırlattığını kaydeden İlhan, bunun hükümsüz olduğunu belirtti. Afyonkarahisar İl Genel Meclisi tarafından daha önce 1/100000 ölçekli çevre düzeni planı yapıldığından belediyelerin hazırladığı mevzi imar planının geçersiz olduğunu ifade eden İlhan, 'Başkan imar planı yapamaz, yaptığı imar planı da geçersizdir. Birinci derecede SİT alanında yer alan tarihi Emre Tekkesi ile çok sayıda arkeolojik ve tabii SİT alanının
kuşattığı Emre Gölü'ne çok yakın mesafede gayrikanuni olarak inşa edilen yapılar bulunmaktadır. Bunlardan biriside kendi meclis üyesinin yaptığı kaçak ahırdır. Belediye başkanı bu ahıra da göz yummuştur. Suç işlemiştir' diye konuştu.
İlhan, Emre Tekkesi'nin yakınındaki ahır başta olmak üzere tespit ettikleri 14 kaçak yapının yıkılması için talimat verdiklerini bildirdi.
Döğer Beledi Başkanı'ndan tescilli Emre Tekkesi'nin yakınındaki ahır başta olmak üzere Emre Gölü'nün etrafındaki bütün kaçak yapıların derhal yıkılarak, bu konuda kaymakamlığa bilgi verilmesini istediğini aktaran İlhan, SİT alanına yakın olan özel mülklerin kullanımının ancak 'koruma amaçlı' imar planı ile mümkün olduğunu ifade ederek, 'Belediye Başkanı imar mevzuatına aykırı imar planı yaparak, meclis üyesinin çiftliğine imar mevzuatına aykırı yapı ruhsatı vererek görevini kötüye kullanmıştır. Eskişehir
Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü'nün 31 Mart 2010 tarihinde 721 sayılı talimatına rağmen (Emre Gölü ve etrafında Emre Tekkesi ve etrafında kuruldan görüş alınmadan herhangi bir fiziki ve inşai müdahalede bulunulmaması) yönündeki talimata aykırı hareket etmiştir' dedi.
İlhan, Emre Gölü ve civarının İl Özel İdaresi'nin yetki ve sorumluluğunda bulunduğunu, bu bölgedeki yapılaşmalarda mutlaka İl Özel İdare'den izin alınması gerektiğini belirtti. İlhan, ahırların turizm kuşaklarına değil, organize hayvancılık bölgelerine yapılması gerektiğini söyledi.
Döğer Belediye Başkanı Ömer Güngör ise, gölün etrafına vatandaşlar tarafından değişik dönemlerde bağ evleri yapıldığını kaydetti. Belediye olarak 2010 yılında yaptıkları imar planları ile tarihi dokuları korumaya çalıştıklarını iddia eden Başkan Güngör, kaçak büyükbaş hayvan çiftliği ile ilgili olarak bilgisinin olmadığını söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com