Sıtkı Olçar Cezayir'de sergi açtı

Sıtkı Olçar Cezayir'de sergi açtı
Kütahyalı çini ustası Sıtkı Olçar (Sıtkı Usta) ve tanınmış tezhip sanatçısı Dr. Münevver Üçer Cezayir Tezhip,Minyatür ve Hat Müzesinde 24 Eylül 2009 tarihinde sergi açtı.T.C. Cezayir Büyükelçiliğinin Cezayir Kültür Bakanlığıyla işbirliği halinde düzenled

Kütahyalı çini ustası Sıtkı Olçar (Sıtkı Usta) ve tanınmış tezhip sanatçısı Dr. Münevver Üçer Cezayir Tezhip,Minyatür ve Hat Müzesinde 24 Eylül 2009 tarihinde sergi açtı.T.C. Cezayir Büyükelçiliğinin Cezayir Kültür Bakanlığıyla işbirliği halinde düzenlediği ve 8 Ekim'e kadar sürecek sergide, Sıtkı Olçar'ın 47, Dr.Üçer'in 28 eseri yer aldı.

Kütahyalı çini ustası Sıtkı Olçar (Sıtkı Usta) ve tanınmış tezhip sanatçısı Dr. Münevver Üçer Cezayir Tezhip,Minyatür ve Hat Müzesinde 24 Eylül 2009 tarihinde sergi açtı.T.C. Cezayir Büyükelçiliğinin Cezayir Kültür Bakanlığıyla işbirliği halinde düzenlediği ve 8 Ekim'e kadar sürecek sergide, Sıtkı Olçar'ın 47, Dr.Üçer'in 28 eseri yer aldı.Geleneksel sanatlarımızdan tezhip ve çininin yetkin biçimde tanıtıldığı sergiye, Cezayir Kültür Bakanı Khalida Toumi, T.C. Cezayir Büyükelçisi Ahmet Necati Bıgalı, T.B.M.M.'den Kütahya Milletvekili Soner Aksoy, başkent Cezayir'de mukim çok sayıda Büyükelçi ve diplomatik misyon temsilcileri, Türk işadamları, Cezayirli yetkililer, sanat severler ve basın mensupları katıldı.
Açılışı Cezayir Kültür Bakanı Toumi tarafından yapılan sergide bir konuşma yapan T.C. Cezayir Büyükelçisi Ahmet Necati Bıgalı, Türkiye'nin geleneksel sanatlar alanında tanınmış iki usta sanatçısının eserlerini Cezayir kamuoyunun beğenisine sunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Türk ve Cezayir halkları arasında mevcut köklü tarihi bağlardan kaynaklanan yakın dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin bu tür kültürel faaliyetlerle daha da gelişeceğini ifade etti.
Cezayir Kültür Bakanı Toumi de, sergiyi büyük keyifle izlediğini söyledi ve sanatçılarımızı tebrik etti.Toumi, iki ülke kültürleri arasındaki yakınlığa işaret ederek Türk ve Cezayirli sanatçıların bilgi ve tecrübe değişiminde bulunmalarının önemine işaret etti.
Türk sanatçılarının birbirinden güzel eserleri izleyiciler tarafından büyük ilgi ve beğeni ile karşılandı.Cezayir basın ve yayın organları da sergiye yoğun ilgi gösterdi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com