Sıtkı Olçar müzesine son nokta

Sıtkı Olçar müzesine son nokta
Nida Olçar’ın “Başbakanın talimatına rağmen Sıtkı Olçar müzesi açılmadı” haberi üzerine, Kültür Bakanlığı İl Müdürlüğü'nden bir yetkili açıklamada bulundu.

Çininin Picassosu olarak tanınan merhum Sıtkı Olçar’ın kızı Nida Olçar’ın  “Başbakanın talimatına rağmen Sıtkı Olçar müzesi açılmadı” haberi üzerine, Kültür Bakanlığı İl Müdürlüğü'nden bir  yetkili açıklamada bulundu. Akis muhabiri ile telefonla görüşen yetkili Konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada “ Devlet özel müze açmaz. Özel müze açılmasına izin verir. Türkiye de devletin açtığı  özel bir müze yoktur”dedi.
2863 SAYILI MÜZELER KANUNU  HANGİ ŞARTLARI  İSTİYOR ?..
Gazetemize açıklama yapan müze yetkilisi açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “2863 sayılı müzeler kanunu ve buna bağlı olarak çıkarılan 'özel müzeler ve denetimleri' yönetmeliği çercevesinde; özel müze kurmak isteyen kamu kurum ve kuruluşları gerçek ve tüzel kişiler, vakıflar; amaçlarını gerçekleştirmek amacıyla bakanlığımıza başvurmaları halinde gerekli şartları taşıyorlarsa izin verilir”dedi.
Yetkili kanunun yerine getirmesini istediği şartları şöyle sıraladı:
 Kamu kuruluşları, gerçek ve tüzel kişilerin başvuruları Bakanlıkca değerlendirmeye alınır.
 1) Başvuranların gerekli nitelik ve nicelikleri taşıyıp  taşımadığı ve sürekli hizmet verip,vermiyeceği incelenir.
 2) Bu özel müzelerde değerlendirilen ve sergilenen eserlerin korunması devlet müzeleri statüsündedir.
 3) Müzede sergilenecek eserlerin 24 saat korunması için yeteri kadar güvenlik görevlisi istihdam edilmesi.
 4) Güvenlik kameraları ile donatılması ve alarm sistemi kurulması  zorunludur.
 5) Eserlerin korunması için ortamın nem durumunu regüle eden (düzenleyen)
 Nem ölçen cihazların kurulması gerekmekte.
TÜRKİYEDE 157 KÜTAHYA’DA İSE 7 ÖZEL MÜZE VAR
Yetkilinin açıklamasında halen Türkiye’de 157, Kütahya’da ise 7 adet özel müze bulunduğunu hatırlatarak “Bu özel müzelerde yapılması gereken zorunlu şartları; izin ve onay alarak özel müze açan kişi veya kurumlar üstleniyor.Bakanlık ise bu şartların yerine getirilip getirilmediğini ve sürekli olup olmadığını incelemekte ve denetlemektedir” şeklinde konuştu.
Akis Muhabirinin “bu durumda Sıtkı Olçar adına Bakanlığın bir müze açması mümkün görünmüyor diyebelirmisiniz?” şeklinde soruya cevap olarak “Kanun açık ve net. Türkiye de Bakanlığımızın kurduğu özel bir müze yok. Ben başka bir yorumda bulunamam”şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com