Sivas davasına Almanya’da protesto

Sivas davasına Almanya’da protesto
Sivas’ta 2 Temmuz 1993’te Madımak Oteli’nin yakılması ve 37 kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylara ilişkin dava devam ederken, Almanya’daki Alevi ve demokratik kitle kuruluşları ile siyasetçiler protesto gösterisinde bulundu.

Almanya’nın Hamburg eyaletindeki Türk konsolosluğu önünde Hamburg Alevi Kültür Merkezi ve Hamburg Alevi Toplumu-HAAKBİR öncülüğünde bir araya gelen demokratik sivil toplum kuruluşları, AKP hükümeti ve onun uygulamalarına karşı tepki gösterdi.
Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı ve göstericilerin konsolosluk binasına 5 metreye kadar izin verildiği gösteri alanında Hamburg Alevi Kültür Merkezi Başkanı Hüseyin Kayaturan, Hamburg Alevi Toplumu-HAAKBİR Başkanı Ali Ay, Bergedorf Alevi Kültür Merkezi Başkanı İmam Abacı, avukat Mahmut Erdem, Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF), Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) Hamburg eyalet milletvekili Kazım Abacı, Sol Parti milletvekilleri Mehmet Yıldız ve Cansu Özdemir’in yanı sıra Alevi vatandaşları hazır bulundu.
Ay ve Kayaturan, insanlık suçunun zaman aşımına uğramayacağını belirterek, Sivas davasının sonuna kadar takipçileri olacaklarını belirtti. Demokratik Hak ve Özgürlükler İnisiyatifi adına konuşan sanatçı Leman Stehn, ‘Şu an Hamburg Başkonsolosluğu bizi kendisine yaklaştırmıyor. Başkonsolosluk kime hizmet ediyor? Sivas’ın takipçisi olacağız. Unutturmayacağız. Devlet kendi halkına sırt çeviriyor, mesafe koyuyor’ dedi.

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu Kuzey Almanya temsilcisi Cengiz Orhan ise, şöyle konuştu:
“Bugün buraya iktidarı ve katillerin savunmasını yapan parlamentodaki milletvekilleri ve bakanları protesto için toplandık. Bugün Uludere’yi, hükümetin Emevi zihniyetini, Nesimi’lerin, Pir Sultan’ların darağacına asılmalarını protesto etmek için buradayız. Bu dava Türkiye’nin demokratikleşmesi yolunda açmaz bir davadır. Avrupa’ya kaçan katiller zaman aşımına uğrasa da burada her zaman cirit atacaklar.”

Çeşitli sloganların ardından avukat Mahmut Erdem ve Hamburg Alevi Kültür Merkezi Başkanı Hüseyin Kayaturan, Hamburg Başkonsolosluğu önüne polis eşliğinde siyah çelenk bıraktı.
(SRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com