Sivas Olayları'nın 19'uncu yılı

Sivas Olayları'nın 19'uncu yılı
Sivas'ta 2 Temmuz 1993'te Madımak Otel'nin ateşe verilmesi sonucu 37 kişinin öldüğü olayların 19'uncu yıldönümü etkinliklerle anıldı.
İlk olarak eski otel binasını il protokolü ziyaret etti. Binada açıklama yapan Vali Ali Kolat, "Bu acılar bizim için ibret olacaktır." dedi.
 
2 Temmuz 1993 yılında Pir Sultan Abdal Kültür Etkinlikleri kapsamında kente gelen davetlilerin konakladığı Madımak Oteli'nin ateşe verilmesi sonucu 33 aydın ve 2 otel görevlisi ile 2 eylemci olmak üzere 37 kişinin öldüğü Sivas Olayları'nın 19'uncu yıldönümü nedeniyle anma etkinlikleri düzenlendi. Eski Madımak Oteli binasındaki ilk anma programı kent protokolü tarafından gerçekleştirildi. Vali Ali Kolat, Belediye Başkanı BBP'li Doğan Ürgüp, Emniyet Müdürü Ahmet Kemal Seyhan ve kurum müdürleri Valilik binasından yürüyerek Bilim ve Kültür Merkezi olarak düzenlenen eski Madımak Oteli binasına geldi. Binanın içerisine giren Vali Kolat ve beraberindekiler, olayda ölenlerin isimlerinin yer aldığı anıt bölümüne karanfil bıraktı. Burada kısa bir açıklama yapan Vali Ali Kolat, 2 Temmuz 1993'te yaşanan olayların karanlık güçler atrafından tertiplendiğini belirterek, "Bizi karanlığa sürüklemek için, geleceğimizi karartmak için bu tür provakatif olaylara ülkemizin başka yerlerinde de sebebiyet vermiştir. Biz valilik ve Belediye olarak kamu kurum kuruluşları ile bu olayı telin ediyoruz. Bu olayın bir daha yaşanmaması dileğimiz, bunun için buraya çiçeğimizi koyacağız. Bu acılar bizim birlik beraberliğimizi bozamayacaktır. Buradaki Mevlana, Pir Sultan Abdal gibi değerlerimiz bizim beraberliğimizin kabuğunu oluşturmuştur. İnşallah onların çizdiği bu yolda yürüyeceğiz. Sivas'ta birlik ve beraberlik içinde yaşamaya devam edecektir. Bu acılar bizim için ibret olacaktır." dedi. Devletin buraya sahip çıkmadığı söylemlerinin doğru olmadığını belirten Kolat, "Devlet buraya sahip çıkmadı gibi söylemler yanlış. Geçen senede Bakanımız Faruk Çelik ile birlikte buradaydık. Bu acıyı unutmamaya devam edeceğiz." diye konuştu.
 
70 SİVİL TOPLUM KURULUŞU ADINA AÇIKLAMA
 
Vali ve Protokol üyelerinden sonra Belediye Başkanı Doğan Ürgüp ve kentteki 70 sivil toplum örgütü temsilcisi Bilim ve Kültür Merkezi olan eski otel binası önüne gelerek binaya karanfil bıraktı. Daha sonra grup adına Belediye Başkanı Doğan Ürgüp açıklama yaptı. Ürgüp, bu olayın acısını samimi olarak yüreklerinde yaşadıklarını, olayların kesinlikle Sivas halkının insiyatifinde meydana gelmediğini belirtti. Ürgüp şöyle devam etti:
 
Bu süreçte 2 Temmuz'un Sivas ve Sivaslıların katliam kelimesi ile birlikte anılması Sivas ve dışında yaşayan mezhebi ne olursa olsun tüm hemşehrilerimizi üzmektedir. 1993 yılı fali meçhul cinayetler ve şüpheli ölümlerin arttığı bir yıldır. Bahsi geçen yılda yaşanan olaylar hala aydınlatılamamıştır. Sivas'taki olay da karanlık bir takım odakların planlı provakasyonlarıyla meydana gelmiştir. Sivaslıların nefretle kınadığı bu olayın gerçek faallerinin ortaya çıkarılmasını devlet yetkililerimizten bekliyoruz. Özel yetkili mahkemelerin olayı araştırmasını bekliyoruz. Olayda yaşamını yitiren kardeşlerimizi rahmetle anıyoruz. Bin yıldan fazla kardeşçe yaşama kültürünün en güzel örneğini gösteren Sivas bundan sonra da birlik beraberlik içinde hiç bir girişime müsaade etmeyecektir."
 
GENİŞ ÖNLEM ALINDI
 
Anma etkinlikleri nedeni ile kent genelinde geniş güvenlik önlemi alındı. Sabah saatlerinden itibaren kente giriş yolları üzerinde polis ekipleri çevre ilerden etkinliğe gelen otobüs ve minibüsleri tek tek durdurarak arama yaptı. Grupların beraberinde getirdiği döviz ve pankartlar da incelendi. Etkinlikler kapsamında çevre illerin de desteği ile 2 bin polis görevlendirilirken, askeri birlikler de güvenlik kapsamında görev aldı. Etkinliğin yapılacağı eski Madımak Oteli binası önüne polis barikatları kuruldu. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com