Sivas'ta emniyet kemeri denetimi yapıldı

Sivasta emniyet kemeri denetimi yapıldı
Trafik polisleri, sürücüleri ve yolcuları emniyet kemeri takmaları konusunda uyardı, araçlara "Emniyet Kemeri Takıyorum" yazılı çıkartmaları yapıştırdı

SİVAS (AA) - Sivas'ta trafik polisleri, emniyet kemeri takma bilincini artırmak amacıyla denetim yaptı, sürücü ve yolcuları bilgilendirdi.

İstasyon Caddesi Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi önünde yapılan trafik denetimine katılan Vali Yardımcısı Mustafa Aydın, Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı çerçevesinde 2014 yılının denetim-eğitim, hız ve emniyet kemeri yılı ilan edildiğini söyledi.

Dünya istatistiklerine göre trafik kazalarında ölüm ve yaralanmalarının yüzde 50'sinin emniyet kemeri takmamaktan kaynaklandığını belirten Aydın, bu kapsamda Sivas'ta ocak ayından itibaren emniyet ve jandarma sorumluluk alanlarında emniyet kemeri uygulamasının yoğunlaştırıldığına dikkati çekti. Sivas'ta, emniyet kemeri takma oranının Türkiye ortalamasının çok altında olduğunu dile getiren Aydın, "2014 yılı sonunda Sivas'ta emniyet kemeri takma oranını Türkiye ortalamasının üzerine çıkartmayı hedefliyoruz" dedi. 

 

- Emniyet kemeri takmadan ikinci kez yakalanana ceza uygulanacak

Sivas Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada ise şehir içinde 8, şehir dışında 10 ve 16 ilçede trafik ekiplerince kontrol noktası oluşturulduğu ve bu noktalarda emniyet kemeri denetimi yapıldığı belirtildi.

Açıklamada, ilk günlerde kontrol edilen araç içerisindeki sürücü ve yolculardan yüzde 18'inin emniyet kemeri taktığının gözlemlendiği bildirildi. Denetimler neticesinde emniyet kemeri takan sürücü ve yolcu sayısında ciddi artışlar yaşandığının belirtildiği açıklamada, bu uygulamanın aralıksız sürdürüleceği ifade edildi.

Trafik kontrollerinde emniyet kemeri takmayan sürücü bilgileri ve araç plakalarının kayıt altına alındığı, aynı sürücülerin ikinci kontrolde de emniyet kemeri takmadığının tespiti halinde ceza uygulanacağı belirtildi.

Denetimlerde, trafik polisleri sürücülere emniyet kemeri takmanın önemi hakkında bilgi vererek araçların camlarına, üzerinde "Emniyet Kemeri Takıyorum"  yazısı yer alan çıkartmaları yapıştırdı. 

Trafik denetimine Emniyet Müdür Yardımcısı İsmail Ertuğrul, Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürü Mesut Önal ve Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürü Cengiz Emirza da katıldı. 

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com