Sivas'ta katledilen Demokrasi Şehitleri anısına park yapıldı!

Sivas'ta katledilen Demokrasi Şehitleri anısına park yapıldı!
19 yıl önce Sivas’ta katledilen demokrasi şehitleri anısına yapımı tamamlanan Pir Sultan Abdal parkı adına yakışır hale getirilerek içerisinde yeni muhtarlık ofisi ile birlikte hizmete açıldı

19 yıl önce Sivas’ta katledilen demokrasi şehitleri anısına yapımı tamamlanan Pir Sultan Abdal parkı adına yakışır hale getirilerek içerisinde yeni muhtarlık ofisi ile birlikte hizmete açıldı.

Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı’nın demokrasi şehitlerine armağan ettiği Pir Sultan Abdal Parkının açılışına, CHP Buca İlçe Başkanı Bektaş Gül, Pir Sultan Abdal Derneği Başkanı Şehri Tuğcular, Dost Alevi Bektaşi Cem Evi Derneği, Buca Kent Konseyi, Buca Belediyesi Meclis Üyeleri, Buca Muhtarlar Derneği, Sivil Toplum Örgütü Temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Yıllar önce Pir Sultan Abdal Parkı yapılmak üzere asfaltı atılarak sadece tabelasının konduğu boş alan yıllar sonra Ercan Tatı tarafından yapıldı. Kuruçeşme’de oturan vatandaşlara önce modern bir kapalı pazaryeri yapan Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı, spor aletlerinden köprülü havuzlarına kadar çocuklar için modern oyuncakların olduğu ve içersinde birde muhtarlık binasının barındığı Pir Sultan Abdal parkını hayata geçirdi.

Ahmet Piriştina Bulvarında yapılan park açılışında konuşan Kuruçeşme Muhtarı Hasan Batuş, Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı’nın göreve geldiği andan itibaren mahallelerine ciddi yatırımlar yapıldığını söyledi. Tarihi bir an yaşadıklarını dile getiren muhtar Batuş, “Pir Sultan Abdal Parkı’nı adına yakışır olarak bizlere kavuşturdunuz. Pir Sultanımızı bir kez daha anmamıza vesile oldunuz. Mahallemize kapalı pazaryeri, modern parklar, muhtarlık ofisi, kaldırım ve asfaltlamalar gerçekleştirdiniz. Size ne kadar teşekkür etsek azdır” dedi.

Açılışa katılan Pir Sultan Abdal Dernekleri Buca Şube Başkanı Şehri Tuğcular, daha önceki yönetimlere Pir Sultan Abdal Parkı’nın hayata geçirilmesi için birçok yazışmalar yaptıklarını ancak her seferinde “biz yapamayız” cevabını aldıklarının altı çizdi. Açılış konuşmasında Pir Sultan Parkını yürekli insanların yaptığını söyleyen Tuğcular, “Buca’da yer alan daha önceki yerel yönetimlerle yazışmalar yapmıştık. Bize şu cümleleri ifade ediyorlardı. Biz yapamayız. Elbette Pir Sultan Abdal Parkı’nı yapmak, biraz yürek ister. Özellikle tarihin 2 Temmuz’a denk getirilmesi ve açılışın 19 yıl önce Sivas’ta yitirdiğimiz değerli dostlarımızın isimlerinin burada anılması Pir Sultan Abdal Dernekleri olarak bizleri mutlu etmiştir. Çünkü 19 yıldan beri akan sular, hasret kalmıştır çimenlere” diye konuştu.

UNUTTURANLARA İNAT UNUTTURAMAZLAR

Buca’da ilklere imza atan Buca Belediye Başkanı Pir Sultan Abdal Parkı ve Kuruçeşme Muhtarlık binasının açılışında yaptığı konuşmada ortada kayıp olan aktörlerin, ortalarda yüzsüzce dolaşan başrol oyuncularının olduğunu ve 19 yıldır ciğerleri yanan bizler olduğunu söyledi.
Tatı, “ Hani derler ya Türk halkı çabuk unutur. Türk halkı geçmişini unutmaz. Unutturanlara, unutturmak isteyenlere unutmaz. Mustafa Kemal unutuldu mu? arkadaşlar. İsmet Paşa ve silah arkadaşları unutuldu mu arkadaşlar. Pir Sultan Abdallar unutuldu mu? Unutulur gidersiniz ama bunlar unutulmaz, bunları unutturamazsınız” diye konuştu.

YAZANLAR UTANSIN, SİZLER SEVİNİN

Yıllardır Pir Sultan Abdal Parkı adında boş alanda pazaryeri olarak kullanılan bölgenin utanılacak bir hal olduğunu savunan ve Kuruçeşme halkına bu ayıbın yakıştırılmadığını savunan Başkan Tatı, “Pazaryerimizin bir özelliği var. Evet çok geç kaldınız. Buca halkı Kuruçeşme halkı böyle modern yerlerde alışveriş yapmalıydı. Esnaf buralardan faydalanmalıydı. Sen buraya bir park yapmışsın sözde, sıcak asfalt atmışsın, bir tanede tabela dikmişsin ve de adına da utanmadan Pir Sultan Abdal Parkı yapmışsın. Yazanlar utansın sizler sevinin. Sizin iktidarınız da Pir Sultan Abdal Parkı gerçek kimliğine büründü. Biz Buca’ya entrika yapmak için gelmedik iş yapmak için geldik. Bizi bu yönümüzden hiç kimse çeviremez. Buca’ya geldiğimiz günden beri hangi partinin rozeti ile geldiğimi çok iyi biliyorum. Benim yakamda CHP rozeti vardı. Şuan da da Buca Belediye Başkanı rozeti var. Arkadaşlarımla parti gözetmeksizin Buca’nın hizmetindeyiz. Hiçbir entrikaya gelmem kimse endişe etmesin. Giden gitsin, kalan kalsın ben dönmezsem sözümden” dedi.

2 Temmuz 1993 yılında Sivas’ta katledilen 35 aydını anma etkinlikleri, İlkay Akkaya konseri ile son buldu. Buca Kuruçeşme’de Demokrasi Şehitleri anısına açılışı yapılan Pir Sultan Abdal Parkı’nın ardından anma etkinleri akşam gerçekleştirilen konserler ile son buldu.

Kaynak: İHA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com