Sivil toplum kuruluşlarından "sağduyu" çağrısı

Sivil toplum kuruluşlarından sağduyu çağrısı
Van'da bir araya gelen sivil toplum kuruluşu temsilcileri, 30 Mart yerel seçimleri öncesinde kentte artan gerginliğin önlenmesi için "sağduyu" çağrısı yaptı

VAN (AA) - Van'da bir araya gelen sivil toplum kuruluşu temsilcileri, 30 Mart yerel seçimleri öncesinde kentte artan gerginliğin önlenmesi için "sağduyu" çağrısı yaptı.

Yerel seçimler öncesinde kentte artan gerginliğin son bulması amacıyla 18 Mart'ta toplanan kentteki 20 sivil toplum örgütü temsilcisi, bir komisyon oluşturdu. Seçimler öncesinde, seçim günü ve seçim sonrasında huzur ortamının sağlanması için siyasi partilerle görüşen komisyon, kentteki 7 partinin il başkanıyla görüştü.

Siyasilerle görüşmeleri ve yerel seçime kadar devam edecek süreçte yapılacak çalışmalarla ilgili Van Ticaret ve Sanayi Odasında (Van TSO) basın toplantı düzenleyen sivil toplum örgütü temsilcileri, sağduyu çağrısında bulundu.

Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva'nın yaptığı açıklamada, yaşanan gerilim ortamının kentin demokratikleşme sürecine yarar sağlamayacağı konusunda görüş birliğine vardıklarını belirterek, yapılan toplantılar sonrasında oluşturulan 10 kişilik komisyon ile siyasi partileri ziyaret ettiklerini söyledi.

Takva, kamuoyunu ve gerginliğe sebebiyet veren çevreleri sükunete davet etme konusunda bir kararlılık gösterildiğini vurgulayarak, "Bu çalışmalarda girişim grubu olarak hareket ettik. Hepimiz yerel seçim öncesi oluşan gergin havanın ilimize katkı sağlamayacağı yönündeki temel düşüncemizi kendilerine ilettik. Kalan 10 gün içindeki sürecin barış, huzur ve kardeşlik içinde, gerginlikten uzak bir atmosfer içinde geçmesini arzu ediyoruz" dedi.

Seçimlerin, demokratik yönetim çerçevesinde, kimsenin burnunun kanamadan atlatılması yönünde irade beyanında bulunduklarını belirten Takva, yapılan görüşmelerde bütün parti başkanlarının da gerginliğin tarafı olmadıklarını, bu konuda gerekli hassasiyeti göstereceklerini ifade ettiğini dile getirdi.

Takva, kentte gerginliğin önlenmesi ve huzurlu ortama geri dönülmesini sağlamak amacıyla hazırladıkları ortak metni 21 Mart'ta büyük bir katılımla kamuoyuna duyuracaklarını bildirerek, 10 günlük sürenin barış içinde geçmesi için kentte inisiyatif sahibi olan kurumlar olarak böyle bir misyon üstlenmeyi uygun gördüklerini ve bu konuda irade beyanında bulunduklarını kaydetti.

Siyasi parti başkanlarıyla yaptıkları görüşmelerde özellikle kentte birliktelik sağlanması konusundaki arzularını paylaştıklarını anlatan Takva, şöyle konuştu:

"Bütün arkadaşlarımız, sivil toplum örgütü temsilcileri çok farklı bakış açısına sahip olmasına rağmen kentimizin barış ve huzur kenti olduğu yönünde hemfikir. Hepimizin ihtiyacı olan şey sukünet içinde demokratik süreci sahiplenmek ve seçimlerin kimsenin kılına zarar gelmeden atlatılmasıdır. Son zamanlarda kentte gergin bir ortam hakim. Bunun önlenmesi için çaba gösteriyoruz. Yarın kamuoyuna açıklayacağımız ortak metin bu nedenle çok önemli ve büyük bir katılımın olmasını bekliyoruz."

Takva'nın açıklamasının ardından toplantı soru cevap bölümüyle son buldu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com