Siyah çelenkli "Deniz Feneri" protestosu

Siyah çelenkli "Deniz Feneri" protestosu
CHP İstanbul İl Başkanlığı ve partililer yeni adli yılın ilk gününde Çağlayan'daki Adalet Sarayı'nın önünde toplandı...

 

Cumhuriyet Halk Partisi ( CHP ) İstanbul İl Başkanlığı ve partililer yeni adli yılın ilk gününde Çağlayan'daki Adalet Sarayı'nın önünde toplandı. Ellerindeki ' Deniz Feneri'ni Söndürmeyeceğiz ' pankartlarıyla Çağlayan Adalet Sarayı önüne gelen partililere CHP'li miletvekilleri de destek verdi. CHP'liler Deniz Feneri soruşturması savcılarının görevden alınmasını siyah çelenk bırakarak protesto etti.

" DENİZ FENERİNİ SÖNDÜRMEMEK İÇİN BURADAYIZ " 

CHP'liler Deniz Feneri e.v. soruşturmasında görevli savcılar, Nadi Türkaslan, Mehmet Tamöz ve Abdulvahap Yaren'in Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın kararıyla görevden alınmasını protesto etti. Yaklaşık 100 kişilik CHP'li grubun ellerindeki ' Deniz Fenerini Söndürmeyeceğiz ' afişler dikkat çekti. Protestoya CHP milletvekilleri Nur Serter, avukat Mahmut Tanal, Melda Onur, Prof. Dr. Haluk Eyidoğan, Faik Tunay da destek verdi. Konuyla ilgili bir basın açıklaması yapan CHP İstanbul İl Başkanı Bahri Şahin, yeni adli yılın açılışında CHP olarak adaleti aramak için Çağlayan Adalet Sarayı'na geldiklerini belirtti. Şahin, " Türkiye'nin kuşatılmış mahkemelerinde bu kavramları korumak için buradayız. Adaletin herkes için adalet olması adına buradayız. AKP'nin başta görmezden geldiği sonra da dosylarını yok etmeye çalılştığı Deniz Feneri soruşturmasının takipçisi olmak için buradayız. Deniz Fenerini söndürmemek için buradayız. Şanlı Cumhuriyetimizin onurlu Cumhuriyet Savcılarının ' Limon Satmak ' zorunda bırakılmadıkları bir adalet için buradayız. " dedi. 

" SAVCI TAMÖZ ' YARANACAĞIMA LİMON SATARIM ' DEDİ " 

Almanya'da yürütülen Deniz Feneri e.v. soruşturması kapsamında derneğin ofisinin arandığını hatırlatan Şahin, " Alman savcıları o gün ne demişti ? Deniz Feneri e.v. soruşturmasında baş sorumlular Türkiye'dedir. Birşey daha söyledi Alman savcıları: Toplanan yardım paraları AKP'nin finansmanında kullanılmıştır. Almanya'dan götürülen paralar Erdoğan'a teslim edilmiştir. Bu sözler Alman savcılarının rapora yazdığı sözcüklerdir." dedi. Adaletin Türkiye'de değil Almanya'da işlediğini söyleyen Şahin, Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu'nun da ( HSYK ) boş durmadığını belirtti. Şahin, " Kendileri adına karar vermek yerine, Cumhuriyet adına karar vermeyi seçen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Tamöz'ü ve diğer savcıları görevden aldılar. Savcı Tamöz ' Yaranacağıma limon satarım ' dedi. Kim yaranacaktı Tamöz ? Adalet Bakanlığı personelinden oluşturulan yeni HSYK'ya yaranacaktı. Yapmadı. İktidara yaranabilirdi yapmadı. Çünkü onlar kişilerin değil, Cumhuriyetin Savcısı olmanın bilinciyle hareket ettiler. " diye konuştu.

" PARALARI, KİMİN CEBİNDEYSE ALIP, SAHİPLERİNE GERİ VERECEĞİZ " 

Devam eden bir diğer davanın da Ergenekon davası olduğunu hatırlatan İl Başkanı Şahin, davaya bakan Hakim Köksal Şengün'ün de Bolu'ya sürüldüğünü söyledi. Şahin, " Oradaki sanıkların tutukluluğu tutsaklığa dönüşünce, onların tahliyesini isteyen Ergenekon davasının hakimi Köksal Şengün'ü Bolu'ya sürdüler.Deniz Feneri'nde şimdilik savcıyı sürenler yarın Ergenekon Hakimi Köksal Şengün'e yaptıkları gibi Deniz Feneri Hakimlerini de Bolu'ya ya da Bursa'ya sürerler. " dedi. Silivri'de yaşananları Ankara'da yaptırmayacaklarını söyleyen Şahin, " Deniz Feneri'nin bu merhamet dolandırıcılarına söndürtmyeceğiz. Biz Cumhuriyet Halk Partililer bu duruşmalardaki, her bir satırı tek tek not ediyoruz; bir kenara yazıyoruz. Bunların takipçisiyiz. Yetimin hakkını gurbetçinin alın terini yedirmeyeceğiz. Merhametlerini sömürerek bavulladıkları her bir kuruşu kursaklarından geri alana kadar takipteyiz. O paralar Zahit Akman'ın Zekeriya Karaman'ın bavulundaysa, oradan kimin kasasındaysa o kasadan, hatta kimin cebindeyse onun cebinden alıp sahiplerine geri vereceğiz " dedi. Basın açıklamasının ardından CHP'liler beraberlerinde getirdikleri üzerine CHP İstanbul İl Başkanlığı yazan siyah çelengi Çağlayan'daki Adalet Sarayı'nın giriş kapısına bıraktı.CHP'liler alkışlarla açıklamayı sona erdirdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com