Siyanür barajındaki çökme, kriz yönetimine örnek oldu

Siyanür barajındaki çökme, kriz yönetimine örnek oldu
Kütahya'da, gümüş üretilen tesise ait siyanürlü atık su barajında 7 Mayısta meydana gelen çökme ve sonrasında yaşananlar ile kriz yönetiminde yapılanlar, valilik tarafından bastırılan kitapta anlatıldı.

Kütahya'da, gümüş üretilen tesise ait siyanürlü atık su barajında 7 Mayısta meydana gelen çökme ve sonrasında yaşananlar ile kriz yönetiminde yapılanlar, valilik tarafından bastırılan kitapta anlatıldı.

Kütahya'daki kurum ve kuruluşlara dağıtılan ''Endüstriyel Bir Kazada Kriz Yönetimi: Deneyimlerimiz ve Stratejik Yaklaşımlar'' kitabı, çökmeye ilişkin oluşturulan Kriz Merkezini yöneten Vali Yardımcısı Cengiz Horozoğlu, Maden Mühendisi Savaş Serdar Ateş ve Denizhan Arzu Yılmaz tarafından hazırlandı.
Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, kitabın ön sözünde, sanayileşme ve teknolojideki gelişmelerin, artan insan nüfusunun ihtiyaçlarını karşılayabilme amacına paralel büyük ivme kazanarak sürdüğünü, ihtiyaçların karşılanabilmesinde yeni istihdam imkanları sunan sanayi tesislerine ihtiyaç duyulduğuna işaret etti.
Altı çizilerek vurgulanması gerekenin, ülke ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik üretim yapan sanayi şirketlerinin üretim ve kar konularındaki dikkat ve ciddiyeti, çevreyi kirletmeme ve insan sağlığına zarar vermemeye de göstermeleri gerekliliği olduğunu ifade eden Çiftçi, şunları kaydetti:
''Kütahya'daki tesisin atık depolama alanında oluşan kaza, iç seddelerde meydana gelmesine rağmen konu valiliğimizce önemsenmiş ve ciddi bir çevre kirliliği oluşmadan bütün devlet imkanları seferber edilerek büyümeden önlenmiştir. Bu kitap iki amaca yönelik olarak hazırlanmıştır. Birinci amaç; Kütahya'da yaşanan endüstriyel kaza ile ülkemizin birçok yerinde kimyasal maddelerle üretim yapan ve birçok toksik maddeyi üretim süreçleri gereği bünyesinde barındıran atık depolama tesislerinde meydana gelebilecek olası bir kaza anında, öncesinde ve sonrasında idari kadrodaki bürokratlara, tesis yöneticilerine deneyimlerimizi aktarmaktır.
İkinci amaç ise; endüstriyel bir kaza olan Eti Gümüş A.Ş'deki kazanın daha iyi anlaşılabilmesi, yorumlanabilmesini teminen şirketin tarihçesi, üretim prosesi, üretimde kullandığı tehlikeli kimyasal madde olan siyanür ve atık depolama alanlarını kitapta teknik olarak açıklamaktır. Kitabın tamamı okunduğunda, iki ay gibi bir zamanda devletin, vatandaşın sağlığının ve sahip olduğu çevrenin korunmasında ne derece titiz ve ciddiyetle çalıştığı görülecektir.''

-Olay ve kriz yönetimi tüm detaylarıyla ele alındı-

Toplam 140 sayfa ve 4 bölümden oluşan kitabın ilk bölümünde, acil durum ve kriz, afet acil durum yönetimi, acil durum yönetiminde görev alan kurum ve kuruluşlar hakkında bilgi verildi.
İkinci bölümde, Eti Gümüş A.Ş'ye ait barajda oluşan kaza sonrası yapılan çalışmalar, Tavşanlı ilçesinin Aliköy beldesine bağlı Dulkadir Mahallesi'nin içme suyuna siyanür karışmasına ilişkin konular ve sivil toplum kuruluşlarının tepkisi, fotoğraf desteğiyle anlatıldı.
Acil durum çalışmaları, kazayla ilgili kronoloji ve gümüş üretimi hakkındaki bilgiler 3'üncü bölümde, konuya ilişkin Valiliğin basın bültenleri, ulusal ve yerel basın yayın organlarındaki haberler de 4'üncü bölümde yer aldı.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com