Siyanür davası başladı

Siyanür davası başladı
Kütahya'da, geçen mayıs ayında siyanür bulunan atık su barajında çökme yaşanan Eti Gümüş AŞ tarafından TMMOB Çevre Mühendisleri Odasına açılan davanın görülmesine, Ankara'da 29 Eylül'de başlanacağı bildirildi.

Kütahya'da, geçen mayıs ayında siyanür bulunan atık su barajında çökme yaşanan Eti Gümüş AŞ tarafından TMMOB Çevre Mühendisleri Odasına açılan davanın görülmesine, Ankara'da 29 Eylül'de başlanacağı bildirildi.
Odadan yapılan yazılı açıklamada, barajdaki çökmenin ardından bilimsel ve teknik çözüm önerileri sunan odanın, ilgili kurum ve kuruluşlar ile firmaya çağrılarda bulunduğu hatırlatıldı.
Bu teknik açıklamaların, ilgili bürokratlar ve Eti Gümüş AŞ yöneticileri tarafından tepkiyle karşılandığı belirtilen açıklamada, çevre ve halk sağlığı ile bağlantılı ihmal ve uygunsuzlukları nedeniyle şirkete Valilikçe üç defada toplam 5 milyon lira para cezası verildiği öne sürüldü.
Açıklamada, bu cezalardan ilki olan 4,5 milyon liranın, köylülerin kullandığı suya siyanür karışmasından, 8 bin liranın, firma tarafından verilmesi gereken iyileştirme planının zamanında verilmemesinden, 500 bin liranın ise gerekli önlemlerin hala alınmamasından verildiği iddia edilerek, şöyle denildi:
''Dönemin Çevre ve Orman Bakanı, odamızın açıklamalarına dair savcılığa suç duyurusunda bulunacağını belirtmiş ve hemen ardından Eti Gümüş AŞ, odamıza tazminat davası açılması için mahkemeye başvurmuştur. Odamıza Eti Gümüş AŞ tarafından açılan tazminat davasının ilk duruşması, 29 Eylül'de Ankara Adliyesi 10. Asliye Hukuk Mahkemesinde saat 09.30'da gerçekleşecektir. Eti Gümüş AŞ tarafından hazırlanan dava dilekçesinde, oda avukatlarımıza yönelik tehdit ifadelerinin yer almasından dolayı Ankara Barosu Avukat Hakları Merkezi ve ifade özgürlüğünün engellenmesi kapsamında değerlendiren Türkiye Barolar Birliği, Kent ve Çevre Komisyonu aracılığı ile davayı izleme kararı almıştır. Oda avukatlarımız, odamızın haklı davasını savunmak adına Ankara Adliyesinde yer alacaktır. Bilinmelidir ki, tüm bu susturma, sindirme çabalarının önünde haklılığımız ve kamu yararı gözeten tavrımız dimdik durmaktadır. Çevre ve halk sağlığından sorumlu tüm kurum ve kuruluşlara çağrımız, halkın ve doğanın yanında yer almalarıdır.''


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com