Siyanür üretimde kullanılıyor

Siyanür üretimde kullanılıyor
Altın Madencileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Akdur, vatandaşların yıllardır altının siyanürle arandığına dair yalan haberlerle kandırıldığını belirterek, ''TBMM Madencilik Araştırma Komisyonu, altın aramalarında siyanür kullanıldığına ilişkin k

Altın Madencileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Akdur, vatandaşların yıllardır altının siyanürle arandığına dair yalan haberlerle kandırıldığını belirterek, ''TBMM Madencilik Araştırma Komisyonu, altın aramalarında siyanür kullanıldığına ilişkin kasıtlı iddiaların yalan olduğunu ortaya çıkardı'' dedi.
Akdur, Türkiye'de altın üretiminin 2001 yılında başladığını, bu zamana kadar yaklaşık 70 ton altın üretimi gerçekleştirildiğini söyledi. Türkiye'nin altın üretiminin 2009 yılında 15 ton olduğunu anlatan Akdur, buna rağmen her yıl ortalama 200 ton altın ithal edildiğini, bunun için de yılda yaklaşık 6-7 milyar doların ödendiğini belirtti.
Türkiye'de altın aramalarında siyanür kullanıldığına ilişkin iddiaların yıllardır dile getirildiğini, bu nedenle kamuoyunda olumsuz bir imaja sahip olduklarını ifade eden Akdur, TBMM Madencilik Araştırma Komisyonu'nun hazırladığı raporla bu konuda gerçeklerin ortaya çıkarıldığını kaydetti. Bu tür iddiaları ortaya atanların amaçlarının Türkiye'de altın madenciliğini engellemek olduğunu belirten Akdur, ''Bu asılsız iddiaların sık sık ortaya atılmasının asıl nedeni, Türkiye'nin altın ithalatına her yıl yaklaşık 6-7 milyar dolar ödüyor olmasıdır. Bazı çevreler Türkiye'nin 6 bin 500 tonluk kendi altın potansiyelini üretmesini engellemek ve ithal sürecinin devam etmesini arzuluyor'' diye konuştu.
Altının siyanürle arandığı iddialarını ortaya atan çevrelerin son olarak altın aramak için Kazdağları Milli Parkı'nın yok edildiğini söyleyerek kamuoyunu yanıltmaya devam ettiğini kaydeden Akdur, TBMM Madencilik Araştırma Komisyonu Raporunun bu iddianın da gerçeği yansıtmadığını ortaya çıkardığını bildirdi.
Akdur, şöyle konuştu:
''Madencilerin gazetelere tam sayfa ilanlar vererek Kazdağları Milli Parkı'nda hiçbir madencilik faaliyeti yapılmadığını, madencilik arama çalışması yapılan yerlerin 10 yıldan beri Milli Parkın 20 kilometre dışında sürdürüldüğünü ve altın aramalarında siyanür kullanılmasının söz konusu olmadığını açıklamış olmalarına rağmen her nedense altının siyanürle arandığını ortaya atanlar kadar medyada yer bulamamıştır. TBMM'de grubu bulunan tüm parti grupları adına ortak mutabakatla hazırlanan Komisyon Raporunda, altın madenciliği konusunda kamuoyunun yanıltıldığının açıklanmasıyla gerçekler geç de olsa su yüzüne çıkmıştır.''
SİYANÜR ARAMADA DEĞİL ÜRETİMDE KULLANILIYOR
Altın Madencileri Derneği Genel Koordinatörü Muhterem Köse de siyanürün, altının aranmasında değil, bulunan bir madenden altının üretilme aşamasında kullanıldığını söyledi. Köse, alınan önlemler sayesinde siyanürle altın üretiminin çevreye hiç bir şekilde zarar verilmeden gerçekleştirildiğini kaydetti. Diğer madenler nasıl aranıyorsa altının da aynı yöntemlerle arandığını ifade eden Köse, ''Ama maalesef Türkiye'de sürekli belirli periyotlarda altın aramalarında siyanür kullanıldığı haberi yaptırılır. Bu kamuoyunda algılama kirliliği yaratmak içindir, kasıtlı ve bilinçli olarak yapılmaktadır. Ama TBMM Madencilik Araştırma Komisyonu bu oyunu bozmuştur'' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com