'Siyanürlü atık barajı' isyanı

'Siyanürlü atık barajı' isyanı
Kütahya'da siyanürlü gümüş üretimi yapan Eti Gümüş A.Ş.'nin yeni bir atık barajının daha inşaatına başlaması, fabrikaya 1 kilometre mesafedeki Dulkadir köyü sakinlerini isyan ettirdi.

Kütahya'da siyanürlü gümüş üretimi yapan Eti Gümüş A.Ş.'nin yeni bir atık barajının daha inşaatına başlaması, fabrikaya 1 kilometre mesafedeki Dulkadir köyü sakinlerini isyan ettirdi.
Geçen yıl içme sularına siyanürlü su karışması neticesinde 8 kişinin zehirlendiği, 20'ye yakın hayvanın telef olduğu 13 haneli Dulkadir köyünde vatandaşlar, yetkililerin kendilerine verdiği 'yeni bir baraj yapılmayacak' sözünü tutmasını istiyor. Ahmet Esen, Muzaffer Sözen, Hesna Kahraman ve Leyla Sert isimli köy sakinleri, "Bilindiği gibi bizim köyümüz fabrikaya çok yakın. Bir de köyümüzün hemen 1 kilometre ilerisine 6. siyanür atık barajı inşaatı başladı. ÇED toplantılarında vali bey bize, 'Bu köyde 1
kişi bile yaşasa yeni bir baraja izin verilmeyecek' diye söz vermişti. Buna rağmen baraj inşaatı başladı ve hızla devam ediyor. Fabrika yetkilileri köyden birkaç kişinin tarlarını satın aldı. Ancak 13 hanenin hala ev ve tarlası var. Bizim köyümüzü ya başka bir yere taşısınlar ya da baraj inşaatını durdursunlar. Buraya siyanürlü atık atılmaya başladığı zaman biz ve hayvanlarımız her an ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kalacağız. İnsana bu kadar mı değer veriliyor? Hakkımızı sonuna kadar arayacağız" dediler.

Geçen yıl siyanürlü suyla temas ettikleri için 3 gün hastanede yatan Emine ve Emeti Sözer isimli köy sakinleri de, "Biz geçen yıl siyanürlü suyla elimizi yüzümüzü yıkadığımız için günlerce hastanede yatmıştık. Bununla ilgili dava hala sürüyor. 20'ye yakın büyük ve küçükbaş hayvanımız telef olmuştu. Eğer köyümüzün hemen üzerinde yapılmakta olan baraj tamamlanır ve siyanürlü atık su doldurulmaya başlanırsa her an ölümle burun buruna kalacağız" diye konuştu.
Eti Gümüş A.Ş. yetkilileri ise, Dulkadir köyü yakınındaki 6. atık barajı için ÇED raporunun alındığını, inşaatla ilgili herhangi bir hukuki problemin olmadığını kaydetti.(ERK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com