Siyanürlü Suda Sevindiren Açıklama

Siyanürlü Suda Sevindiren Açıklama
Kütahya'da gümüş üretilen tesisteki siyanürlü suyun bulunduğu barajda bir setin çökmesine ilişkin yeni bir açıklama geldi.

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Nedim Özhan, Kütahya'da gümüş üretilen tesisteki siyanürlü suyun bulunduğu barajda bir setin çökmesine ilişkin olarak, tesisteki durumun kamuoyuna yansıdığı gibi olmadığını, köyleri boşaltacak kadar ciddi bir tehlike görmediklerini bildirdi.

Kütahya'da, setlerinden birinde çökme yaşanan siyanürlü su barajındaki çalışmalara ilişkin çeşitli odaların Bursa'daki şubelerine bağlı mühendis ve hekimlerce dün inceleme yapıldı.

İnşaat mühendisleri, ziraat mühendisleri, jeoloji mühendisleri odalarının Kütahya ve Bursa şubelerinin yanı sıra Türk Tabipler Birliği Bursa Şubesi temsilcilerinden oluşan heyet, Yıldızlar SSS Holding bünyesindeki Eti Gümüş A.Ş. yetkilileriyle görüşerek, incelemelerde bulundu.

Nedim Özhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, baraj ve göletlerle setleri incelediklerini, firma yetkililerinden bilgi aldıklarını söyledi.

Tesislerdeki durumun, kamuoyuna yansıdığı gibi görünmediğini ifade eden Özhan, şöyle konuştu:

''Ana setlerde sorun yok. Ara setlerde yırtılma olmuş. Bu da panik havasına yol açmış. Ana gövdenin yıkılacağına yönelik panik oluşmuş. 1 ve 2 numaralı havuz arasındaki sette sorun yok, deformasyon oluşmamış. Zaten üretimi durdurmuşlar bu havuzlara malzeme gelmiyor. Suyun fazlası 1 numaralı havuza aktarılıyor. Ana gövdede de kaya dolgu yapıyorlar. Arka tarafına kayalarla destek sağlanıyor. 1 ve 2 arasındaki sedyenin yıkılması lazım, sonra da ana gövdenin. Bu kadar mukavemetsiz olduğunu sanmıyorum.''

Siyanürün atmosfere karışma durumunun da görünmediğini vurgulayan Özhan, ''Suyun PH'sı istenilen seviyelerde tutuluyor. Siyanürün havaya karışma ihtimali yok. Köyleri boşaltacak kadar ciddi bir tehlike görmedik'' dedi.

Tesisin şartnameleri yerine getirdiğini belirten Özhan, ''Ciddi bir sıkıntı yok. Yeni baraj yapılıyor. Üretim başlayınca yeni baraja aktarım yapacaklar. Yıkılma riski acil olarak yok'' diye konuştu.

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin de inceleme için barajlar konusunda uzman bir inşaat mühendisi üyelerini görevlendirdiklerini belirterek, şu anda verilen ön bilgiye göre bölgede ciddi bir risk bulunmadığını söyledi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com