Siyaset de tekerrür ediyor

Siyaset de tekerrür ediyor
AKP’nin, MHP ile anlaşmasıyla yerel seçimlerin öne çekileceği kesinlik kazanınca, BDP’lilerin dokunulmazlıklarına ilişkin tartışmalar, tam 18 yıl önce DEP’lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılması öncesinde yaşananlarla benzerlik kazanmaya başladı.
Başbakan Tayyip Erdoğan’ın yerel seçimleri öne alırken özellikle BDP’ye yönelik ağır suçlamalarda bulunması ve yerel seçim kampanyasını da aynı çerçevede yürüteceğinin mesajlarını vermesi, 1994 süreciyle paralellikler kurulmasına neden oldu.
 
Başbakan Tayyip Erdoğan’ın “Yargıya gerekeni söyledik, yargı gerekeni yapacak, biz de parlamentoda yapacağız” açıklaması ve AKP’den gelen 1 Ekim’de Meclis açılır açılmaz PKK’lilerle görüşen BDP’lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılacağı yolundaki bilgiler, AKP içinde “dokunulmazlıkları kaldırılanlara tutuklama da gelir” değerlendirmeleri, BDP’lilerin “çekiliriz” tavrı ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in bir uzlaşma şansını arayan açıklamaları...

“Tarih tekerrür mü edecek” yorumlarına neden olan benzerlikler şöyle:
 
Çiller yerel seçim öncesi kaldırdı: 1991 yılında SHP ile ittifak yaparak Meclis’e giren DEP’lilerin dokunulmazlıkları, Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana’nın yemin törenindeki Kürtçe konuşmasından itibaren hep tartışma konusu oldu. 1993 yılı boyunca artan PKK saldırıları nedeniyle dokunulmazlık tartışması yoğunlaştı. Dönemin Başbakanı Tansu Çiller, “Meclis’te PKK’nin barındığı bir gölge vardır, bunu Meclis’in üzerinden kaldırmakla yükümlüyüz” diyerek yerel seçime giderken dokunulmazlıklar için düğmeye bastı. Aynı günlerde dönemin Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş de “Eşkıyayı Bekaa’da aramaya gerek yok. Maalesef bunların bir kısmı Yüce Meclis’in çatısı altındadır” diyerek BDP’lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını istedi
 
6 DEP’liye dokunuldu: 27 Mart 1994’teki yerel seçimler öncesi 2 Mart’ta Çiller’in talimatıyla DEP’lilerin dokunulmazlık dosyaları TBMM Genel Kurulu’na indirildi. Geceyarısı DEP milletvekilleri Orhan Doğan, Hatip Dicle, Leyla Zana, Ahmet Türk, Sırrı Sakık ve Mahmut Alınak’ın dokunulmazlıkları kaldırıldı.
 
Jet gözaltı ve tutuklama: Ankara DGM’nin talimatıyla dokunulmazlıkları kaldırılır kaldırılmaz Orhan Doğan ve Hatip Dicle TBMM kapısından gözaltına alınarak terörle mücadele şubesine götürüldü. Gözaltı sırasında Doğan’ın polis tarafından kafasından tutularak arabaya bindirilmesi fotoğrafı belleklere yerleşti.
 
TBMM Başkanı Cindoruk karşı çıktı: Dönemin TBMM Başkanı Cindoruk, dokunulmazlıkları kaldırılan milletvekillerinin Meclis’ten polis tarafından gözaltına alınmasına karşı çıktı. Ancak milletvekillerinin Meclis’ten çıkmamaları üzerine yaşanan kriz, Cindoruk yurtdışındayken çözüldü.
 
15 gün sorgu: Dokunulmazlıkları kaldırılan milletvekilleri 17 Mart’ta DGM yargıcı tarafından tutuklanarak şu anda müze haline getirilen Ankara Merkez Kapalı Cezaevi’ne konuldu. Daha sonra mahkûm edilen milletvekilleri 10 yılı aşan süre hapis yattıktan sonra 2004’te serbest kaldılar.
 
BDP seçimi boykot etti: Yerel seçim için adaylarını açıklayan BDP, milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılıp tutuklanmasını protesto etmek için yerel seçimleri boykot etti. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com