Siyasetçilerin Cüneyt Ünal yorumları

Siyasetçilerin Cüneyt Ünal yorumları
Suriye’de 87 gündür esir tutulan gazeteci Cüneyt Ünal’ın CHP heyeti tarafından kurtarılmasına siyasetçilerin ilk tepkileri neler oldu?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Suriye'de CHP heyeti tarafından kurtarılan gazeteci Cüneyt Ünal ile ilgili açıklama yaptı.
 
Kılıçdaroğlu, "Bütün Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının hayatı çok önemlidir. Bu gazeteci arkadaşımız uzun süredir zulüm altındaydı, baskı altındaydı, hapishanedeydi. Bu arkadaşımızı kurtarmak bizim için bir görevdi ve arkadaşlarımız gidip arkadaşımızı aldılar, Türkiye'ye getirecekler. Herkesin mutlu olmasını istiyorum. Bizim yurttaşlarımız dünyanın hangi coğrafyasında olursa olsun zulüm görmemeli, baskı görmemeli. Hele haber yapmak için giden gazetecinin baskı altında tutulması, hapishanelerde tutulması siz bunu kabul etmiyoruz.Cüneyt Ünal'a şimdiden Türkiye'ye hoş geldiniz diyorum. Annesi, babası, yakınları meslektaşları gibi, bizler de onu ülkesinde görmekten memnun olacağız. Milletvekillerimiz ile Suriye'ye giden heyetteki arkadaşlarımızı kutluyorum. Nerede olursa olsun, basının ve basın mensuplarının özgürlüğünden yanayız. Gazeteciyi tutsak etmek çağımızın en büyük ayıplarından biridir. Milletvekili arkadaşlarımız Gazeteci Cüneyt Ünal'ın tutsaklığını sona erdirmişler, teslim almışlar. Kendilerini kutluyor, Cüneyt Ünal'a geçmiş olsun diyor, ailesinin mutluluğunu paylaşıyorum" dedi.
 
HÜSEYİN ÇELİK: CHP’YE TESLİM EDİLMESİ MANİDAR
 
AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik "Meslektaşınızın bir Türk gazetecinin, evine, çocuğuna, yurduna kavuşmasına çok sevindim" dedi. Çelik, Suriye makamlarının Cüneyt Ünal'ı CHP'lilere teslim etmesini ise "manidar bulduğunu" söyledi.
 
"Manidar derken, neyi kastediyorsunuz?" sorusuna ise Çelik şu yanıtı verdi:
 
"CHP'nin Şam yönetimi ile ilişkisini herkes biliyor. Ünal'ın Türk makamlarına değil de, bir STK'ya değil de, CHP heyetine teslim edilmesi manidar. Bunun ne anlama geldiğini herkes biliyor. CHP'nin tutarsız politikalarını, bir yandan 'savaşa hayır' deyip diğer yandan Esad'a destek çıktıklarını, gösterilerde Esad posterleri taşıdıklarını herkes biliyor. Daha fazla yorum yapmak istemiyorum. Ancak Cüneyt Ünal'ın, meslektaşınızın serbest kalması hayırlı olmuştur.'' 
 
CHP heyeti Suriye'de Esad güçlerinin elinde 3 aydır tutuklu bulunan gazeteci Cüneyt Ünal'ı teslim aldı. Cüneyt Ünal'ın serbest kalmasıyla ilgili Hükümet'ten ilk yorum AK Parti sözcüsü Hüseyin Çelik'ten geldi. Çelik, ''Ünal'ın CHP'lilere verilmesi manidar'' dedi. Cumhurbaşkanı Gül, CHP'lilerin gayretini takdir ederken, Başbakan Yardımcısı Arınç, CHP'li vekillere teşekkür etti. CHP lideri de ''Herkesin bu durumdan mutluluk duyması gerekir'' yorumunda bulundu.
 
GÜL: HERKESİN TAKDİR ETMESİ GEREKİR
 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cüneyt Ünal'ın CHP heyeti tarafından teslim alınmasını takdir etti ve ''Bunlar güzel gelişmeler. Herkesin takdir etmesi gerekir'' ifadelerini kullandı.
 
ARINÇ’TAN CHP’YE TEŞEKKÜR
 
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da, yaklaşık üç aydır tutuklu bulanan gazeteci Cüneyt Ünal’ın serbest bırakılıp Türk heyetine teslim edilmesiyle ilgili olarak, "Bundan dolayı büyük bir sevinç yaşıyorum. Kendisine geçmiş olsun diyorum, eşine geçmiş olsun diyorum. Bütün basın camiasının milletimizin gözü aydın diyorum" dedi.
 
Arınç, Cüneyt Ünal'ın serbest bırakılmasına aracılık eden milletvekillerini tebrik etmek için telefonla aradığını ancak ilk aşamada bağlantı kuramadığını anlatarak, şunları şöyle konuştu:
 
“Hatay milletvekili iki arkadaşımızın yanlarındaki bir heyetle birlikte Esed ile temas kurduklarını ve gazetecilerin serbest bırakılması için girişimde bulunduklarını biliyorum. Bu girişimleri sebebiyle o milletvekili arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Onların bırakılması konusunda böylesine fedakar çalışma yaptıkları için.”
 
VEYSEL EROĞLU
 

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ise şunları söyledi: Yeni bırakıldı. Tabii ki normali budur. Dolayısıyla onlara böyle zulmetmeleri doğru değildir. Hiç kimsenin tutuklamaya hakkı yok. Suçu yok ki... Artık bizim de sabrımız taşıyor. Büyük bir zulüm var orada, Esed neredeyse babasını geçecek şekilde halkına karşı büyük bir zulüm işliyor.(CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com