Siyasete hekim ve mühendis ilgisi

Siyasete hekim ve mühendis ilgisi
İzmir'de 30 Mart yerel seçimlerinde belediye başkan adaylıklarına talip olanların meslek gruplarında hekim ve mühendislerin yoğunluğu dikkati çekiyor

İZMİR (AA) - RAMAZAN ERCAN - İzmir'de, 30 Mart yerel seçimlerinde belediye başkan adaylıklarına talip olanların meslek gruplarında hekim ve mühendislerin yoğunluğu dikkati çekiyor. AK Parti ve CHP'den yaklaşık 30 aday hekim ve mühendis iken işletme, iktisat, kamu yönetimi gibi alanlarda eğitim görenler de en fazla başkanlığa talip olanlar arasında yer alıyor.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, Türkiye'de yerel seçim sonuçları en çok merak edilen illerin başında gelen İzmir'de, ilçe belediye başkan adaylıklarına talip olanların büyük kısmı üniversite mezunu.

AK Parti ve CHP'nin 30 ilçe belediye başkan adaylarının en fazla mezun olduğu meslek grubu mühendislik, mimarlık, inşaat, işletme, iktisat, kamu yönetimi gibi bölümler. 

AK Parti'de işletme, iktisat, kamu yönetimi gibi alanlardan mezun olan belediye başkan adayı sayısı 7 iken CHP'de bu sayı 8'i buluyor. AK Partili adayların 7'si üniversitelerin mühendislik, mimarlık ve inşaat gibi bölümlerinden mezunken 5 aday ise doktor, veteriner ve eczacı olarak dikkati çekiyor. 1 hukuk mezununun bulunduğu AK Parti'de 6 aday sanayi ve ticaretle uğraşıyor. Eğitim, Fen Edebiyat ve Dil Tarih Coğrafya bölümlerinden mezun olan 3 aday da 30 Mart yerel seçimlerinde ipi göğüslemek için çaba harcayacak isimler arasında yer alıyor.

- Belediye başkanlığı döneminde liseyi bitirdi

AK Parti'de en dikkati çeken adaylardan biri ise halen Bayındır Belediye Başkanlığı görevini sürdü Mehmet Kertiş. İlk ve orta okulu Bayındır'da tamamlayan Kertiş, Işıklar Askeri Lisesi'ni bıraktıktan sonra İzmir Teknik Lisesi'nde eğitimine devam etti. Siyasi çalkantılar nedeniyle liseyi de bırakmak zorunda kalan Kertiş, belediye başkanlığı döneminde yarıda bıraktığı lise eğitimini tamamladı. Kertiş aynı zamanda şu anda Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nnde öğrenimini sürdürüyor.

CHP'li belediye başkan adaylarında en fazla meslek grubunu ise mühendislik, mimarlık ve inşaat gibi bölümler oluşturuyor. Partinin 12 ilçe belediye başkan adayı bu meslek gruplarından mezun iken işletme, iktisat, kamu yönetimi, uluslararası ilişkiler gibi bölümlerden 8 başkan adayı mezun oldu.

İkisi veteriner biri de tıp hekimi olmak üzere 3 adayı sağlıkçı adayı olan CHP'de 3'ü hukukçu, biri iletişimci, ikisi ticaretle uğraşan aday bulunuyor. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com