"Siyasetin yargıyı kuşatmasına izin vermeyeceğiz"

"Siyasetin yargıyı kuşatmasına izin vermeyeceğiz"
Uluslararası Yargı Reformu Sempozyumu JW Marriott Hotel’de başladı.

Adalet Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı'nın düzenlediği Uluslararası Yargı Reformu Sempozyumu başladı.

2 gün sürecek olan sempozyumun açılışına Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Dünya Bankası Türkiye Temsilcisi Martin Raiser, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Yargıtay Başkanı Nazım Kaynak, Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Erbil, YSK Başkanı Ali Em, HSYK 1’inci Dairesi Başkanı İbrahim Okur ve Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ile Danıştay üyeleri katıldı.

Sempozyumun açılışında konuşan Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Türkiye’de hak ve özgürlükler konusunda yükselen bir bilincin varlığının göründüğünü belirterek “Yargıyı bir cümleyle tanımlamak gerekirse ‘yaşanmış gerçeklere ulaşma sanatıdır’ da diyebiliriz. Bu gerçeklere ulaşmakla hak ve özgürlükleri ihlal edilmiş olanların haklarını zamanında ve adilce teslim etmiş oluruz. İşte bugün bu sanatın icrası sırasında ortaya çıkan engellerin kaldırılması için gelişen teknikler konuşulacak, böylece yargının asli görevi olan yaşanmış hak ve ihlallerini ortadan kaldırmak için vicdan birliğini sağlamış olacağız” diye konuştu.

"Siyasetin yargıyı kuşatmasına izin vermeyeceğiz"

Kılıç, reformların geçmişten intikam alma aracı olarak kullanılması gibi yanlışlığa düşülmemesi uyarısında bulunarak “Dün yargının siyaseti kuşatma gayretlerine karşı çıktığımız gibi bugün de siyasetin yargıyı kuşatmasına izin vermeyeceğiz” dedi

Uluslararası Yargı Reformu Sempozyumu’nun açılışına, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Yargıtay Başkanı Nazım Kaynak, Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu, Dünya Bankası Türkiye Temsilcisi Martin Raiser, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Başkanı Abdullah Arslan, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Erbil, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ali Em ile yüksek yargı organları mensupları ve çok sayıda hakim, savcı katıldı. Açılışta yargı reformuna ilişkin çarpıcı mesajlar veren AYM Başkanı Kılıç, şöyle konuştu:

TARAFSIZ YARGI: Türk yargı dünyasında yaşanan büyük sorunlar, uygulama sürecinde yaşanan olumsuzluklardan kaynaklanmaktadır. Hakimin tarafsızlığının sağlanamaması, mesleki eğitimdeki eksiklikler, evrensel değerlere uzaklık gibi nedenler uygulamada toplumu ikna edecek güçlü kararların çıkmasına imkan vermemektedir. Doğan bu boşluk, her seferinde siyaset kurumlarınca yasal düzenlemeler yapılmak suretiyle doldurulmakta ve yargının yorum alanı daraltılmaktadır. Bu bir şekilde yargıya olan güvensizlik olarak da tanımlanabilir. Yargının hesabını veremediği sınır tanımaz uygulamaları, ağır bedeller ödenmesi sonucunu doğurmuş, anayasa ve yasalarda radikal değişimlerin yapılmasının haklı nedenini oluşturmuştur. Dün yargının siyaseti kuşatma gayretlerine karşı çıktığımız gibi bugün de siyasetin yargıyı kuşatmasına izin vermeyeceğiz. Hakimler, yasaların ve kuralların dilidir. Bu dili nasıl kullanırsanız, hukuk devleti ona göre oluşur ve gelişir. Vicdanlar üzerinde oluşan bu işgaller kalkmadıkça, bağımsız ve tarafsız bir yargının oluşumunu sağlamak mümkün değildir.

HIZLI VE ETKİN YARGI: Yapılacak reformların, geçmişten intikam alma aracı olarak kullanılması gibi bir yanlışlığa da düşülmemelidir. Aktörleri değişmiş yeni vesayet odaklarının oluşmasına imkan vermeyen samimi değişimlere inanmak istiyoruz. Toplumun ve dünya barışının buna ihtiyacı vardır. Bağımsızlık ve tarafsızlık sorunlarını çözmüş bir yargının, adil, makul ve ölçülü kararlarıyla uygulama sorunları ortadan kalkacak, oluşan bu güven ikliminde hak ve özgürlüklerin daha rahat yaşanması sağlanacaktır. Halkımızın mutluluğu adına evrensel değerlerle bütünleşmiş, her türlü siyasi ve ideolojik etkiden arındırılmış, hızlı ve etkin bir yargı ihtiyacı, konuşacağımız reform projelerini gerçekleştirmeyi zorunlu kılmaktadır.

MAZLUM YARATMAYALIM: Yargının kendi içinde kimi makamlara yaptığı seçimlerin usul ve esasları da yeniden gözden geçirilmelidir. Seçim psikolojisinin, yargı mensupları arasında sürdürülen ilişki üzerindeki belirleyici etkisi, gruplaşmayı ve ayrışmayı da beraberinde getirmektedir. Yüksek yargıdaki seçim sisteminin objektif kriterler ve meslek ilkelerine dayalı çözüm yolları ile yeniden düzenlenmesi ve seçimlik görevlerin sayısının azıltılması, yargının bağımsızlık ve tarafsızlık sorununa ciddi katkı sağlayacaktır. Hukuk sistemini geliştirirken, yeni mazlum ve mağdur yaratmayalım.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com