Siyasette Çok Konuşulacak İddia!

Siyasette Çok Konuşulacak İddia!
Emekli Yarbay Tevfik Diker, Sarıkız ve Ayışığı darbe planlarını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a bir albayın gönderdiğini ileri sürdü..

Diker, bu albayın intihar ettiği söylenen Deniz Piyade Albay Belgütay Varımlı olduğunu söyledi.

Diker, Sarıkız–Ayışığı gibi darbe planlarını Başbakan Erdoğan'a bir albayın yazdığı imzasız mektupla bildirildiğini savundu. Diker, "Bu albay 'intihar etti' denilen ama benim bir türlü intiharına inanamadığım Deniz Piyade Albay Belgütay Varımlı." dedi.

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk'un Anayasa değişikliği referandumunda 'hayır' oyu kullanmasına ilişkin dikkat çekici açıklamalarda bulunan Diker, Adnan Menderes'in darbeci paşaları emekli ederek tarihe geçmiş bir efsane, daha da önemlisi demokrasi şehidi bir eski Başbakan olduğunu vurguladı. Cindoruk'un Menderes'in mirası üzerinde oturduğunu dile getiren Diker, Menderes'in kemiklerini sızlattığını ifade etti."Cindoruk, CHP'nin peşine takılmış, Ergenekoncuların, darbecilerin ve statükocuların sözcülüğünü yapmaktadır." diyen Diker, 'Yeter söz milletindir' diyen DP misyonunun Cindoruk ile birlikte tarihin derinliklerine gömüldüğünü kaydetti. Geleceğe emin adımlarla ilerlemek için tarihten ders alınması gerektiğinin altını çizen Diker, şöyle devam etti: "Cindoruk'a verdiğim küçük tarih dersi elbette yetersiz kalacaktır. Bunun bilincindeyim ama Cindoruk'a en büyük dersi aziz millet 12 Eylül 20210 günü 'Evet' oylarıyla verecektir. 12 Eylül akşamı sandıklardan 'Evet' oyları çıkması halinde Cindoruk DP Genel Başkanlık koltuğunu istifa ederek boşaltmalı ve emaneti esas sahiplerine teslim etmelidir. Cindoruk, istifa etmez ve pişkin davranırsa şunu çok iyi bilsin ki 13 Eylül sabahı DP'de gerçek demokratlar ayağa kalkacaktır."

"DARBE HAZIRLIĞINDAKİ PAŞALAR EMEKLİ EDİLDİ"
DP hükumetinin 6 Haziran 1950'de askeri darbe planladıkları gerekçesiyle başta Genelkurmay Başkanı Nafiz Gürman olmak üzere bütün üst komuta kademesi dahil olmak üzere 15 general ve 150 albayı emekliye sevk ettiğini hatırlatan Diker, emekli edilenler arasında Askeri Şûra üyeleri Orgeneral Kazım Orbay, Orgeneral Salih Omurtak gibi komutanların da bulunduğunu kaydetti. Cemal Tural, Kami Akman, Cavit Çevik gibi albayların vekaleten tümen komutanı yapıldığını anlatan Diker, "Bu tür uygulamalar TSK'da ilk kez oluyordu. DP hükümeti, neden böyle büyük bir tasfiye operasyonu yapmıştı? Bir gün Başbakanlığa bir albay geldi. Adnan Menderes'le özel bir konuşma yaptı, üst düzey subayların darbe hazırlığı içinde olduğunu söyledi ve TSK'da büyük tasfiye hareketi böylece başladı. Ne büyük bir tesadüf. Sarıkız–Ayışığı gibi darbe planlarını da Başbakan Erdoğan'a da bir albay yazdığı imzasız mektupla bildirdi. Bu albay 'intihar etti' denilen ama benim bir türlü intiharına inanamadığım Deniz Piyade Albay Belgütay Varımlı." dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com