Siyasi onur nerede başlar nerede biter?

Siyasi onur nerede başlar nerede biter?
Japonya'nın başkenti Tokyo'nun 2020'de olimpiyatlara ev sahipliği yapması için büyük çaba harcayan Vali Naoki Inose, hakkındaki yolsuzluk iddialarının ardından bakın ne yaptı

Özel bir hastaneden 50 milyon yen (yaklaşık 480 bin dolar) rüşvet aldığı iddia edilen Inose, “Hükümetin, olimpiyatlar ve paralimpik oyunları için yapması gereken hazırlıkları daha fazla ertelememek adına istifa etmeye karar verdim” dedi.

Televizyonlardan canlı yayınlanan basın toplantısında konuşan Inose, neler olup bittiğini açığa kavuşturmak için büyük çaba harcadığını ancak halk arasındaki şüpheyi gideremediğini belirterek Tokyo sakinlerinden özür diledi.

Hastaneyi işleten Tokushukai Şirketi’nden Kasım 2012′de kredi çektiğini ve borcunun tamamını ödediğini söyleyen Inose, hastane sahibine kredi karşılığında herhangi bir iltimas yapılmadığını kaydetti.

Vali Inose, tekrar yazarlığa döneceğini sözlerine ekledi.

Tokyo Meclisi ise geçen yıl aralık ayında seçilen Inose hakkındaki iddiaları araştırmak için bir komite kurulduğunu açıkladı.

Japonya Başbakanı Şinzo Abe Tokyo’nun olimpiyat adaylığı yarışında birlikte çalıştığı valinin istifa etmek zorunda olmasının “talihsiz” olduğunu ancak politikacıların halkın güvenini kazanmak için ikna edici adımlar atmak zorunda olduklarını söyledi.

TÜRKİYE’DEN ÖZÜR DİLEMİŞTİ

2020 Yaz Olimpiyatları’nın düzenleneceği şehir 7 Eylül’de Arjantin’de yapılan oylamayla belli olmuş, aday olan İstanbul ikinci tur oylamada, organizasyonu rakibi Tokyo’ya kaybetmişti.

Vali Inose olimpiyat adaylığı sürecinde Türkiye’yle ilgili yaptığı yorumlarla da dikkat çekti. İstanbul’un Tokyo’ya göre daha az gelişmiş ve daha az donanımlı olduğunu söyleyen Inose, “Müslüman ülkelerin tek ortak yönü Allah. Birbirleriyle kavga halindeler ve toplumsal sınıfları var” ifadeleriyle büyük tepki topladı. Ancak Inose, New York Times’a verdiği bu demeç için daha sonra özür diledi.  (LAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com