Siyasilerden destek istiyorlar

Siyasilerden destek istiyorlar
Türkiye Maden İşçileri (Maden-İş) Sendikası Hisarcık Şube Başkanı Ahmet Çümen, Emet ve Hisarcık ilçelerindeki bor işletmelerinde yüklenici firmaya bağlı çalışan 160 işçinin kadrolu çalıştırılmaları gerektiğine ilişkin mahkeme kararının uygulanması için s

Türkiye Maden İşçileri (Maden-İş) Sendikası Hisarcık Şube Başkanı Ahmet Çümen, Emet ve Hisarcık ilçelerindeki bor işletmelerinde yüklenici firmaya bağlı çalışan 160 işçinin kadrolu çalıştırılmaları gerektiğine ilişkin mahkeme kararının uygulanması için siyasilerden destek istedi.
Çümen, düzenlediği basın toplantısında, Emet Bor İşletmesine ait Emet Espey mevkisindeki triyaj ve Hisarcık'taki konsantratör bölümlerinde yüklenici firmaya bağlı çalışan 160 işçi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişlerince asıl işverenin işçisi sayılmaları yönünde hazırlanan rapora itiraz eden işletmenin Emet Asliye Hukuk Mahkemesinde açtığı davanın geçen eylül ayında reddedildiğini anımsattı.
Mahkemenin gerekçeli kararında, ''Alt İşveren Yönetmeliğinin 13. maddesine göre işçiler başlangıçtan itibaren asıl işverenin işçisi sayılmaktadır'' denildiğini ifade eden Çümen, şöyle konuştu:
''Sendika olarak konunun baştan itibaren takipçisi olunmuş ve mahkemenin gerekçeli kararından sonra Ankara'da temaslarda bulunulmuştur. 20 Ekimde Sendikamız Genel Başkanı İsmail Aslan başkanlığındaki Genel Merkez Yönetim Kurulu üyelerimizle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Ömer Dinçer'i ziyaret edip konuyu ilettik. Amacımız yıllardır her türlü sosyal haklardan mahrum, iş güvencesiz, ikinci sınıf insan muamelesi gören, modern kölelik dediğimiz işçi arkadaşlarımızın durumlarının iyileştirilmesidir. Sendikamıza üye olmamalarına rağmen taşeron işçilerimizin örgütlü olduğumuz iş yerimizde çalışmalarından dolayı bu arkadaşlarımızın haklarına sahip çıkıyoruz, çıkmaya da devam edeceğiz. Konu artık iktidarın ve ilgili bakanlıkların uygulayacağı ve çözümler sunup çözüm bulacağı bir durumdur. Sendika olarak yöre halkımızın, yöre siyasetçilerinin 22 yıldır mağdur edilen bu işçi arkadaşlarımızın, gençlerimizin Türk milleti adına verilen yüce mahkeme kararının uygulanmasında işçi arkadaşlarımıza sahip çıkmalarını beklemekteyiz.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com