Siyer-i Nebi Bilgi Yarışması

Siyer-i Nebi Bilgi Yarışması
İstanbul genelinde 13 bin öğrencinin katılımıyla düzenlenen yarışmada dereceye girenlere ödülleri verildi

İSTANBUL (AA) - İstanbul genelinde 13 bin öğrencinin katılımıyla yapılan Siyer-i Nebi Bilgi Yarışması'nda dereceye girenlere ödülleri verildi. 

Milli Eğitim Bakanlığı, Anadolu Platformu, Aksa Eğitim ve Dayanışma Vakfı, Anadolu Öğrenci Birliği ve Eğitim Bir-Sen tarafından düzenlenen yarışmada derece elde edenler, İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen törende açıklandı. 

Törende konuşan İstanbul Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği içinde olduklarını belirtti. 

Kurumsal anlamda devlet-millet iş birliği anlayışına değinen Yıldız, "İş birliği anlamında devlet artık kapısını, bacasını, bütün yüreğini millete açmıştır, milletle buluşmuştur. Dolayısıyla da böyle güzel çalışmalar ortaya çıkıyor" dedi. 

Yarışmayı düzenleyenlere ve katılımcılara teşekkür eden Yıldız, Hz. Muhammed'i anmanın ödüllerin en büyüğü olduğunu söyledi. 

Hayat felsefesi, hayata bakış ve prensiplerin Sünnet-i Seniyye'ye uygun olması gerektiğini vurgulayan Yıldız, Hazreti Muhammed'in sahih kaynaklardan öğrenilmesinin önemine değindi.

"Mümin elinden, dilinden, başka insanların emin olduğu kişidir" hadisini aktaran Yıldız, "Eğer sadece bu anlaşılmış olsaydı, dünyada bir nizam ve düzen olarak hayata geçirilmiş olsaydı, bugün dünyadaki hiçbir zulümden, hiçbir işkenceden ve adaletsizlikten bahsedilemezdi" diye konuştu. 

Başbakanlık Eğitim Müşaviri Muhterem Kurt da bugün Hazreti Peygamberi anmaktan ziyade O'nu anlamaya ihtiyaç duyulduğunu anlattı. 

Kurt, Hazreti Muhammed'e bakış açısının ve tasavvurun, hayatı yönlendirdiğini, biçimlendirdiğini ve değiştirdiğini ifade etti. 

Kur'an-ı Kerim'in Hz. Muhammed'i yaşayan bir model olarak tanıttığını dile getiren Kurt, O'nun getirdiği mesajları tahrip ve bozma faaliyetlerinin hala devam ettiğini belirtti. 

Hazreti Peygamber'in mirasından geçinenler ve müfsitçe tüketenler olduğunu söyleyen Kurt, "Rabbim, bizi onun O'nun mirasına sadık olan, O'nu çağa taşıyan, O'nun mirasıyla şereflenen ve üreten kullarından eyle" diye dua etti. 

Kur'an-ı Kerim ve Hazreti Peygamber için yazılan şiirlerin okunduğu tören, Aykut Kuşkaya'nın seslendirdiği eserlerle sona erdi. 

 

- Ödüller 

 

Kutlu Doğum Haftası kutlamaları kapsamındaki bilgi yarışmasında, "Üniversite öğrencileri" kategorisinde Ramazan Yavuz ve Emine Çelik birinciliği, Coşkun Borsboğa ve Yunus Ballı ikinciliği, Hacer Tavusdağı ve Ziya Eryiğit üçüncülüğü paylaştı. 

"Lise öğrencileri" kategorisinde, Zekeriya Gürleyen ve Fatih Gürleyen birincilik, Büşra Üner ve Semih Abacıoğlu ikincilik, Hüseyin Cihat Tosun ve Enes Memiş üçüncülüğe layık görüldü. 

"Ortaokul öğrencileri" kategorisinde 4 dalda ödül verildi. Bu kategoride Şahin Üreğil ve Enes Koyunbakan birinci, Aydoğan İnan ve Akelamu Kuseni ikinci, Muhammet Hilmi Özkök ve Hilal Aycil üçüncü ve Esra Görentaş ile Zehranur Baş dördüncü oldu. 

Üniversite ve lise öğrencilerinden birinci olanlar Umre ziyareti, ikinci olanlar Kudüs gezisi ve üçüncü olanlar da Bosna Hersek gezisi ile ödüllendirildi. 

Ortaokul öğrencilerinden birinci olanlara bilgisayar, ikinci olanlar tablet bilgisayar, üçüncü ve dördüncü olanlara da fotoğraf makinesi hediye edildi. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com