“Size 'Oy' Verdiğimize Pişmanız”

“Size 'Oy' Verdiğimize Pişmanız”
Yaklaşık 5 aydan beridir Kütahya kamuoyunu meşgul eden Kart43 sistemi ile ilgili Mustafa İça daha önce yaptığı açıklamalarda 01-18 Mayıs 2010 tarihleri arasında Kart43 ile ilgili bütün hak ve sorumlulukların yapılan ihale sonucunda yasal olarak Kütah

Yaklaşık 5 aydan beridir Kütahya kamuoyunu meşgul eden Kart43 sistemi ile ilgili Mustafa İça daha önce yaptığı açıklamalarda 01-18 Mayıs 2010 tarihleri arasında Kart43 ile ilgili bütün hak ve sorumlulukların yapılan ihale sonucunda yasal olarak Kütahya Belediyesi'ne geçeceğini halka duyurmuştu. İça 29 Mayıs Perşemge günü de Kütahya'daki bütün otobüs şoförleriyle Belediye Sosyal Tesisilerinde toplantı yaparak Kart43 sisteminde meydana gelen değişikliği şoförlere anlattı. Ancak İça'ya öfkeli olan şoförler:'Siz bizi kandırdınız, daha önce yaptığımız yatırımları boşa götürdünüz. İki dönemdir biz size oy veriyoruz ama siz bizi mağdur duruma düşürdünüz. Evimize sizin yüzünüzden ekmek götüremiyoruz' şeklinde tepki gösterdiler
Yaklaşık 5 aydan beridir Kütahya kamuoyunu meşgul eden Kart43 sistemi ile ilgili bir Mustafa İça daha önce yaptığı açıklamlarda 01-18 Mayıs 2010 tarihleri arasında Kart43 ile ilgili bütün hak ve sorumlulukların yapılan ihale sonucunda yasal olarak Kütahya Belediyesi'e geçeceğini halka duyurmuştu. İça 29 Mayıs Perşemge günü de Kütahya'daki bütün otobüs şoförleriyle Belediye Sosyal Tesisilerinde toplantı yaparak Kart43 sisteminde meydana gelen değişikliği şoförlere anlatmaya çalıştı; ancak Mustafa İça'ya çok sinirli olan şoförler İça'nın konuşmasını beklemeden İça'ya tepki göstererek:' Siz bizi kandırdınız, daha önce yaptığımız yatırımları boşa götürdünüz. İki dönemdir biz size oy veriyoruz ama siz bizi mağdur duruma düşürdünüz. Evimize sizin yüzünüzden ekmek götüremiyoruz.' şeklinde tepkilerini ortaya koyarak toplantının bitmesini beklemeden grup grup salonu terk ederek İça'yı protesto ettiler.
Mustafa İça daha sonra Kart43 sisteminin neden iptal olduğu ile ilgili şoförlere bilgi verdi.
Daha önce Kütahya Halk Otobüsleri Kooperatif'i tarafından işletilen Kart43 sisteminin, Minibüsçüler Odası Başkanı Abdullah Akgün'ün Eskişehir İdare Mahkemesi'ne açmış olduğu dava sonucunda Kart43 sisteminin mahkeme kararıyla sonlandırıldığını şoförlere hatırlatan İça, yaşanan bu mahkeme sürecinde halkın mağdur ve tedirgin duruma düştüğünü de sözlerinde ekledi. Ancak şoförler İça'nın konuşmalarını dinlemeyerek mağdur duruma düşürüldüklerini belirterek, İça'ya yüksek sesle bağırarak mağduriyetlerinin giderilmesini istediler. İça da şöforlerin yüksek sesle konuşmalarına sinirlenerek:'Benim yapabilecek bir şeyim yok mahkemenin vermiş olduğu kararı uygulamak zorundaydım ve uygulayacağım. Siz çalışmaya devam etmeseniz ben 4 otobüs aldım gerekirse 80 otobüs daha alırım ve mahkemenin vermiş olduğu kararı yine de uygularım.' şeklinde şoförlere tepkisini dile getirdi.
E-Kent firmasının otobüslere monte ettiği Kart43'lerden yüksek oranda komisyon kestiğini dile getiren şoförler, E-Kent'e yüksek oranda verdikleri ücretlerin haksız kazanç olduğunu ifade ederek, E Kent sisteminin gereksiz olduğunu dile getirdiler.
Sert tartışmalarının ve bağırışmaların yaşandığı toplantıda Musta İça Kart43 sistemi ile ilgili bilgiler vermeye devam etti.
01 Mayıs Cuma gününden itibaren Kart43 sisteminde geçiş dönemine geçileceğini söyleyen İça, bu geçiş süreci sırasınnda Kütahya Halk Otobüsleri Kooperatifi tarafından işletilen Kart43'lerin, Kütahya Belediyesi tarafından yeni uygulamayala devreye giren Kart43'lerle ücretsiz bir şekilde değiştirileceğini vurgulayarak, halktan ayrı bir ad altında ücret talep etmeyeceklerini de ifade etti.
İhale şartnamesinde yer alan kurallar gereği halk otobüslerinde bulunan Kart43 cihazlarının sökülerek yerlerine yeni Kart43'lerin takılması gerektiğini belirten İça konuşmasına şöyle devam etti:
'Cihazlarımızı sökmeyeceğiz çünkü bu cihazlar sökülse bile ihaleyi aynı firma aldığı için yine aynı cihazları takmak zorunda kalacak. Firma cihazları sökmek yerine cihazları restleyecek yani Kütahya Halk Otobüsleri Kooperatif'i tarafından kullanılan cihazlar resetlenmek süretiyle sıfırlanacak böylece cihazlar yenilenmiş olacak. Biz de yenilenmiş bu cihazlarla Kart43 uygulamsını sürdürmeye devam edeceğiz'
Kart43 serüveni yaklaşık 5 ay önce şöyle başlamıştı:
Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça yaptığı basın toplantısında, Minibüsçüler Odası Başkanı Abdullah Akgün'ün Eskişehir İdare Mahkemesi'ne açmış olduğu dava sonucunda KART43 sisteminin makeme kararıyla sonlandırıldığını, İça, yapılacak yeni bir ihale dönemine kadar otobüs bilet uygulamalarının Minibüsçüler Odası tarafından yapılmasına Eskişehir İdare Mahkemesi'nce karar veridiğini, Mahkeme kararından sonra Belediye Meclisince yeni bir karar aldıklarını ve birkaç ay sonra tekrar KART43 uygulamasına geçmek için ihalenin yapılacağını bu arada Mahkeme kararının Minibüsçüler Odası Başkanlığı tarafından kendilerine iletildiğini ve mahkeme kararına uymak zorunda olduklarını söylemişti.Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com