Sızıntı Japon Yöneticiyi Ağlattı!

Sızıntı Japon Yöneticiyi Ağlattı!
Radyasyon sızıntısının insanları öldürecek kadar ciddi boyutta olduğunun açıklanması duygusal sahnelere neden oldu

Fukuşima 1 No.lu Nükleer Santrali'nin yönetici şirketi Tokyo Electric Power Company'nin (TEPCO) İdari Direktörü Akio Komiri, Japon yetkililerin radyasyon sızıntısının insanları öldürecek kadar ciddi boyutta olduğunu itiraf etmesinin ardından gözyaşlarına boğuldu.

Japonya Nükleer ve Endüstriyel Güvenlik Dairesi, nükleer sızıntının 5 seviyesine çıktığının açıklarken, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'na göre, bunu insanların ölümüne neden olabilecek bir seviyeye olarak sınıflandırıyor.

ÇEKİRDEKLER KISMEN ERİMEYE BAŞLADI

Yetkililer, nükleer santralden sızın radyasyonunun seviyesinin gerekli bütün incelemeler gerçekleştirildikten sonra yükseltildiğini kabul etti. Bununla birlikte, Fukuşima'daki reaktörlerin yakıtlarının yüzde üçünün ciddi şekilde hasar gördüğünü bunun da reaktörlerin çekirdeklerinin kısmen erimeye başladığı anlamına geldiğini söyledi.

GÖZYAŞLARINA ENGEL OLAMADI

TEPCO'dan Komiri açıklamalar sonrasında gözyaşlarına engel olamazken, Japonya Başbakanlığı'ndan bir yetkili ulusun nükleer kriz ve tsunaminin etkisinden büyük endişe duyduğunu itiraf etti.

Fukuşima 1 No.lu Nükleer Santrali'nde çalışan altı işçinin yüksek derecede radyasyona maruz kaldığı belirtildi.

ASİT YAĞMURUNA KARŞI TEDBİR ÖNERİLERİ

Japonya Başbakanlığı'nın İngilizce yayımlanan Twitter hesabından geçtiği son iletide, Tohoku ve Kanto bölgelerinde yağacak yağmurlarda radyoaktif maddelerin yer alabileceği belirtildi.

Başbakanlık, "Yağmura maruz kalsanız bile, bu sağlığınız için herhangi bir tehlike temsil etmiyor" ifadesini kullandı. Başbakanlık vatandaşlarının asit yağmuruna maruz kalmaması için talimatları şöyle sıraladı:

*Acil bir durum olmadığı sürece dışarı çıkmayın
*Dışarı çıkmanız durumunda, kafanızı ve cildinizi tamamen kapatmayı ihmal etmeyin
*Kıyafetleriniz ya da cildinizin yağmura maruz kalması durumunda, kıyafetlerinizi akan suyun altında temizleyin.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com