Şizofreni hastalarından halk müziği konseri

Şizofreni hastalarından halk müziği konseri
Eskişehir Devlet Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nde tedavileri süren şizofren hastalarından oluşan koro Türk Halk Müziği konseri verdi.

Eskişehir Devlet Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nde tedavileri süren şizofren hastalarından oluşan koro Türk Halk Müziği konseri verdi. 

Şizofren hastalarına müzik eğitimini, merkezde hemşirelik yapan aynı zamanda müzik öğretmeni de olan Netice Eşsizoğlu verdi. Projeye gönüllü olarak destek veren Eşsizoğlu, hastalar için sanat terapisi uyguladıklarını, her hafta 2 gün eğitim verdiklerini anlattı. Stresli dönemler atlattıklarını ama hastalar için çok faydalı bir etkinlik gerçekleştirdiklerini ifade eden Eşsizoğlu, hastaların başarılı olduklarını gördükleri için halka açık böyle bir konser hazırladıklarını söyledi. Netice Eşsizoğlu “Bizim merkezlerimizde müzik dersi var, ama şimdiye kadar bu tür bir etkinlik olmadı. Türkiye’de de örneği olduğunu sanmıyorum. Hastalara yönelik bunun gibi aktivitelerin faydalı olduğunu biliyoruz. Müzik terapinin faydasını daha önceki çalışmalar da doğruluyor. Konser için 21 hasta ile çalıştık, koromuzda görev alan hastalarımız herhangi bir işte çalışmıyor, belli çalışmalardan sonra bu seviyeye geldiler. Eminim bu tür eğitimlerden sonra işe girmeleri de kolaylaşacak, çünkü bu etkinlikler onların kendilerine güvenlerini geliştiriyor" dedi.

NELER YAPABİLECEKLERİNİ GÖSTERDİK

Psikiyatri Uzmanı Doktor Berkant Yelken ise, merkezde 200 hastayı izleyip tedavi ettiklerini anlattı. Yaklaşık 8 aydır hastaların Türk Halk Müziği eğitimi aldığını söyleyen Dr. Yelken "Biz de bu etkinlik ile, eğitim ve imkan verildiğinde hastaların neler yapabileceğini göstermiş olduk. Müzikle terapi çok uzun yıllardan bu yana uygulanan bir yöntem, onların kendilerine güvenini arttırdığı ispat edilmiş bir yöntem. Hastalar da bunu çok severek yapıyorlar. Çok ağır ilaçlar kullanan hastalarımız bunlar. Bütün ruhsal hastalıklar tedaviye cevap verir, az ya da çok. Şizofren için de yeni tedavi yöntemleri geliştiriliyor. Bu merkezdeki amacımız hastalara ilaçlar dışında uğraş tedavisi ile destek vermek ve onların yaşama daha çok katılabilmelerine yardımcı olabilmek.”(SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com