Skandal Kadınlar 15 Dakikalık Şöhretler!

Skandal Kadınlar 15 Dakikalık Şöhretler!
Gonca Uyanık'tan Ferizet Vuruşkan'a, Carmen Gamze'den Hülya Ağansoy'a, Gonca Us'tan Aslı Ural'a “15 dakikalık” şöhretler...

Andy Warhol, “İki binli yıllarda herkes meşhur olacak. Ama sadece on beş dakika için...” demişti. Bir tarihte ekranları ve gazeteleri parselleyen bazı kadınlar vardı, hatırlar mısınız?
Bugün esameleri okunmuyor artık... Attila İlhan'ın “O Kadınlar Ki Zaten Yoktular” şiirini hatırlatıyorlar...

KİM HANGİ OLAYLA ÜNLÜ OLMUŞTU?
Feray (Karvar) Göknel: SHP ve arkasından kurulan CHP'nin büyük şehirlerde ağır yenilgisine sebep olan İSKİ skandalının ortaya çıkmasını sağlayan kadın. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi'nin (İSKİ) Genel Müdürü Ergun Göknel, 1993'te İSKİ'yle iş yapan müteahhitlerden trilyonları bulan rüşvet almakla suçlanmıştı. Skandal, Göknel'in eşi Nurdan Erbuğ'dan boşanıp, kendisinden 26 yaş küçük sekreteri Feray Karvar ile evlenmesiyle patlak vermişti. Nurdan Erbuğ, Göknel'in boşanma karşılığında kendisine 800 bin dolar verdiğini açıklayınca İSKİ'deki para trafiği ortaya çıkmıştı. Göknel rüşvet suçlamasıyla 5 yıl hapis yattı. Cezaevinde bıçaklanan Göknel'i genç eşi de bir süre sonra terk etti. Göknel yaşadıklarını “Ağlayayım mı Güleyim mi, Medya Yargı ve Politikanın İSKİ Sınavı” adlı kitapta topladı.

Gonca Uyanık: Türkiye onu Çankaya Köşkü önünde “Ben milletvekili geliniyim” diye bağırarak soyunan ve kocasının kendisini pavyona sattığını söyleyen kadın olarak tanıdı.

Zeynep ULUDAĞ: Kumkapı'da işlenen İsmail Kızılkaya cinayetinin zanlısı olarak meşhur oldu. Televizyonların aylarca en önemli konusu hâline gelen Zeynep Uludağ cezaevinden çıktıktan sonra şarkıcılık ve TV dizilerinde oyunculuk yaptı. Hakkında yüzlerce haber yapılan Zeynep Uludağ verdiği pozlarla 1995-97 yılları arasında en çok konuşulan skandal kadınlardan biri oldu.

Gülten Kızılkaya: Zeynep Uludağ'ın öldürdüğü İsmail Kızılkaya'nın eşi. Kocasını bir cinayete kurban vermesinin ardından geçim sıkıntısına düşen genç kadın kocasının katili Zeynep Uludağ'ın şöhretinden etkilendi. Zeynep Uludağ'ın büyük paralar karşılığı sahneye çıkması Kızılkaya'yı “İştahlandırdı.” Genç kadın, Uludağ için 'kocamın kanıyla para kazanıyor' diye öfke kusarken müstehcen dergilere verdiği açık-saçık fotoğraflarla medyanın gündemine geldi. Kamuoyu Kızılkaya'yı Bursa'nın ünlü bir gazinosunda şarkıcılık yaparken buldu. Kızılkaya'nın en son Iğdır'da bir barda şarkıcılık yaptığı ortaya çıktı.

Gonca Us: 3 Kasım 1996 yılında meydana gelen ve günümüzde hâlâ tartışmaları süren Susurluk kazasında hayatını kaybeden Gonca Us, İzmir'de katıldığı bir güzellik yarışmasıyla medyanın gündemine gelmişti. 8 ay süren bir evliliğin ardından tanıştığı Abdullah Çatlı ile hayatı değişen genç kadının emekli bir işçi ailesinin çocuğu olduğu ortaya çıktı. Güzelliğiyle dikkatleri üzerinde toplayan Gonca Us'un Çatlı ve Susurluk Çetesi olarak bilinen ekiple ilişkisinin detayları hiç bir zaman bilinemedi.

Aslı Fatoş Ural: Şarkıcı Selçuk Ural'ın Canan Yaka ile evliliğinden olan kızı. Adını Alaaddin Çakıcı'nın Fransa'nın Nice şehrinde yakalanmasıyla duyurdu. 1998 yılında Çakıcı ile aynı otelde yakalanan Aslı Fatoş Ural, o olaydan sonra tekrar “bilinmeyen dünyasına” döndü.

Elif Lütfiye Topal: Öldürülen kumarhaneler kralı Ömer Lütfi Topal'ın kızı. Babasının ölümünden iki ay sonra Abdullah Çatlı'ya 535 bin dolar ödedikleri iddia edildi. Ev ve işyerlerinde, aralarında dürbünlü suikast silahı ve uzun namlulu bomba atabilen tüfeklerin de bulunduğu çok sayıda silah ve mermi bulundu.

Birsu Hilal Altıntaş: Topal'ın dinî nikahlı eşi. Üç kişiyle birlikte ruhsatsız silah bulundurmaktan gözaltına alındı. 20 Eylül 1998'de Dedeman Oteli'nin çıkışında silahlı saldırıya uğradı.

Meral Çatlı: Abdullah Çatlı'nın eşi. Susurluk Komisyonu'na Çatlı'nın ASALA operasyonları ve cezaevinden Türkiye'ye getirilişi ile ilgili ayrıntılı açıklamalarda bulundu. 1991'de kurulan Sultan Tekstil'in ortaklarındandı. Diğer ortaklar arasında ise Haluk Kırcı ve Yaşar Öz vardı.

Derya Ayanoğlu: 31 Aralık 1992'de Çakıl Gazinosu'nda öldürülen Osman Ayanoğlu'nun kızı. Uyuşturucu kaçakçısı Nejat Daş'ın eski eşi. Babasının ölümünden bir ay sonra sahibi olduğu Kısmetim 1 ve Lucky S gemisi olaylarıyla ilgili olarak tutuklandı. Kısmetim 1 gemisinin 3,1 ton uyuşturucuyla mürettebatı tarafından batırılması davasında 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Ferizet Vuruşkan: Kıbrıs kökenli Türk bankacılardan, adını Engin Civan rüşvet operasyonuyla duyurdu. Emlakbank dış ilişkiler bölümünde çalışırken patlak veren rüşvet skandalı sonrası ortadan kayboldu.

Carmen Gamze: Gazeteci Savaş Ay'ın şöhret olmasını sağladığı pavyon şarkıcısı. Katıldığı bir TV programında, “Kadınlar aptaldır” diyen bir başka “köpük şöhret” Levent Oran'ın dişini kıran “ünlü” roman vatandaşımızın daha sonra ne yaptığını bilen yok.

Hülya Ağansoy: Çakıcı'nın adamları tarafından Bebek'te öldürülen Tevfik Ağansoy'un eşi. Eşinin ölümünden sonra, “Ya biz yapacaktık ya onlar. Çakıcı çabuk davrandı'' açıklamasını yaptı. 1997'nin ekiminde ruhsatsız silah taşımaktan gözaltına alındı. 5 Nisan 1997'de İstanbul DGM'de Uğur Mumcu cinayetiyle ilgili olarak ifade verdi. Eşini, katıldığı her TV programında savunmasıyla dikkat çekti.
Paylaş


--------------------------------------------------------------------------------

Türkiye
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com