Skandal "laiklik" sorusu

Skandal "laiklik" sorusu
FEM Dershanesi, deneme sınavında sorduğu “laiklik” sorusu ile bir skandala imza attı.

Üniversite sınavına girecek öğrenciler için hazırlanan deneme sınavında skandal 'Laiklik' sorusu...

Sözcü gazetesinden Deniz Ayhan’ın haberine göre; FEM Dershanesi’nin, Lisans Yerleştirme Sınavı’na hazırlanan öğrencileri, kendilerine sorulan Sosyal Bilimler testindeki soru karşısında şaşkına döndü.
 
Dershaneye kayıtlı öğrenciler, Zaman Gazetesi’ne yıllık 216 TL ücretle abone olup, bu abonelik karşısında 30 adet LYS/YGS soru kitapçığına sahip oluyorlar. Öğrenciler bu deneme sınavındaki soruları FEM dershanelerinde yapılan ‘Zaman Denemeleri’ adı altındaki sınavlarda çözüyorlardı. Ancak geçtiğimiz ay, gazete aboneliğiyle verilen bu testlerin birinde yer alan soru ciddi tartışma konusu oldu.
 
Dershanenin, Milli Eğitim Bakanlığı’nın “Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük” kitabındaki cümleyi aynen alarak hazırladığı deneme kitapçığında, “Devletin belli bir dine üstünlük tanıyarak o dinin kurallarını bütün vatandaşlara benimsetmesini engelleyen Atatürk ilkesi aşağıdakilerden hangisidir?” sorusu yöneltildi. Sorunun işaretlenmesi gereken cevabı ise Laiklik’ti.
 
Öğrenciler ve veliler sosyal medyada bu soruyu paylaşıp tepkilerini dile getirmeye devam ederken FEM’den gelen açıklama skandala yeni bir boyut kazandırdı.
 
FEM’DEN AÇIKLAMA GELDİ
 
FEM Dershanesi tartışılan soruyla ilgili açıklama yaptı.
 
FEM’in açıklamasında sorunun Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2011 baskılı Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük kitabının 168.sayfasındaki cümleden aynen alındığı ifadesine yer verilirken, “Sorulan soruda bir dinin ön plana çıkarılarak toplumdaki birlik ve beraberlik duygusunun bozulmasını engelleyen ilke olan laiklik ilkesi soru haline getirilmiştir.” denildi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com