Skandal telefon görüşmesi hakkında tüm uzman görüşleri!

Skandal telefon görüşmesi hakkında tüm uzman görüşleri!
Başbakanlık'ın montaj olduğunu söylediği ses kayıtları için uzmanlar bakın ne yorum yaptı

Başbakan Erdoğan'ın Bilal Erdoğan'la 17 Aralık'ta yaptığı iddia edilen görüşmenin yankıları sürüyor. Ses kaydının yayınlanmasından kısa bir süre sonra Başbakanlık bir açıklama yaparak seslerin montaj olduğunu söyledi.

Ancak sosyal medyada değerlendirmelerini paylaşan ses uzmanları, sesin gerçek olduğu konusunda ısrarcı.

SES MÜHENDİSİ ALİ BÜYÜK’ÜN ANALİZİ

Ses mühendisi Ali Büyük, Facebook sayfasında ses kaydıyla ilgili bir analiz yaptı. Çeşitli programlarla sesi incelediğini belirten Büyük, sesin kesinlikle gerçek olduğunu söyledi.

Ali Büyük şunları yazdı:

"RTE'nin ses kaydı montaj değildir. En basit analyzer pluginin de bile bunu görüp test edebilirsiniz. Ses kaydının birbirinden bağımsız yerlerinden alınmış 4 adet room noise örneğinin 30 db ses açıldıktan sonra analyzerdaki görüntüsü. Birbirinden bağımsızdır copy paste değildir room noise'lar. Üzerime düşen görevi yapmaktan ilk kez bu kadar memnuniyet duyuyorum ))) Ayrıca zaten diyaloğun gidişatındaki tonu herhangi bir tune programında profesyonelce tonlasak bile cümle yapılarını bu denli kurmayı, cümlelerin akışını yakalamak imkansız denecek kadar düşük bir ihtimaldir. Saygılar."

MÜZİSYEN ATİLLA ÖZDEMİROĞLU’NUN YORUMU

Müzisyen Atilla Özdemiroğlu’da ses kaydını analiz ettiğini ve yüzde 100 gerçek olduğunu savundu.

Atilla Özdemiroğlu twitter’dan şunları yazdı:

“Farklı kaynaklardan montajlanmış konuşma sesi çok kolay anlaşılır. İçinde bulunulan ortam ve çevre sesi değişir. Kayıtları tekrar analiz ettim. Aramalar arasındaki montaj dışında hiçbir ek yok. Arka plan seslerden anlarsınız. İlk kayıtta telefon hatlarında sıkça olan diğer konuşmaların karışması bariz. 2.arama oldukça temiz bir hattan yapılmış.”

ÇELİŞKİLER Mİ VAR

Ancak ses kaydının yayınlanmasından kısa bir süre sonra sosyal medyada yeni bir tartışma başladı. Kayıtlarda Başbakan Erdoğan'ın Ankara'da olduğu yazıyor. Oysa basına da yansıyan görüntülerde Erdoğan 17 Aralık günü Konya'da bir açılış törenine katılıyor. (UGE)

montaj-detay.png

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com