Skandalda yeni perde

Skandalda yeni perde
''Kırmızı bültenle aranmıyoruz'' açıklamasını yaptılar; ülkeye nasıl girdiklerini söylemediler.

Ali ve Ömer Karacan'ın Mehmed Ali Birand'ın cenazesine nasıl katıldığına ilişkin haber gündeme bomba gibi düştü. Karacanlar, "Hakkımızda kırmızı bültenle arama yok" açıklamasını yaptı. 2012/32 sayılı dosyadan dolayı aranmalarına rağmen Türkiye'ye nasıl girdikleri konusunda ise tatmin edici bir yanıt veremedi.

"Karacan kardeşlerin aranmasına rağmen, Birand'ın cenazesine katıldıkları''nı yazmıştık. Karacanlar, akşam saatlerinde yaptıkları açıklamada, "Hakkımızda kırmızı bülten yok" dedi. Karacanların Avukatı olduğunu söyleyen Hasan Aydın, "Müvekkillerim hakkında bir yakalama kararı yok'' açıklamasını yaptı. Avukat Aydın, "Peki, 2012/32 sayılı dosyada Karacanlar hakkında yakalama kararı var. Buna ilişkin yorumunuz ne?" sorusuna ise cevap vermedi.

Aydın,"Müvekkiliniz bu dosyadaki yakalama kararının kaldırılması için Özel Yetkili Mahkeme'ye ifade verdi mi?" sorusunu ise yanıtsız bıraktı. "Dosyayla ilgili olarak bilgi vermem" demekle yetindi.

Öte yandan, İstanbul Özel Yetkili 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 2012/32 sayılı dosyasına göre, Karacanlar hakkında yakalama kararı olduğu ifade edildi. Mahkemenin Karacanlar hakkında "kırmızı bülten talebinde" bulunduğu ancak bazı suçlara ilişkin yargılamaların bitmesi dolayısıyla ''kırmızı bülten" talebinin karşılık bulmadığı da ortaya çıktı.

Karacanların avukatı, "Hakkımızda kırmızı bülten yok" diye açıklama yaptı ama "müvekkilleri hakkındaki yakalama kararının nasıl kaldırıldığı''na ilişkin somut bir yanıt veremedi. Karacanların, haklarında yakalama kararı veren 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne henüz ifade vermedikleri de öğrenildi.

KARACANLARIN AÇIKLAMASI:

Bugün bazı internet sitelerinde çıkan “Kırmızı Bülten ile aranan Karacan’lar Birand’ın cenazesine katıldı” haberi gerçek dışıdır.

Karacan’lar hiçbir zaman Kırmızı Bülten ile aranmamıştır. Bunu kontrol etmek için İnternetten kırmızı bülten sayfasına http://www.interpol.int/Wanted-Persons girip arananlar listesine bakmak yeterli olacaktır. Bu kadar basit bir kontrolü dahi yapmadan bu haberleri hazırlayanlar hakkında tazminat davaları açılacaktır.

Savcılıkça yürütülen soruşturmada iftira atılan suçların çoğu takipsizlik kararıyla sonuçlanmıştır. Sadece vergi konusundaki soruşturma devam etmektedir. Bu da hürriyeti kısıtlayıcı suç kapsamına girmemektedir.

Şimdi organize bir şekilde iftira kampanyasını hazırlayanlar ve azmettiricileri hakkında 4 yıla kadar hapis istemiyle kamu davası açılacaktır.

Tamamen hukuki çerçevedeki gelişmelere rağmen bilinçli şekilde devlet büyüklerinin adının karıştırıldığı bu haberler yalan ve iftiradan başka bir şey değildir. Bu haberlerin maksat ve kaynakları bellidir.

Kamuoyunun bu haberlere itibar etmemesini önemle duyururuz.''(MUK)

Gerçekgündem.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com