Skandallar başkanı neden hala koltuğunda?

Skandallar başkanı neden hala koltuğunda?
CHP'li tanrıkulu ÖSYM Başkanı Demir hakkındaki iddiaları Meclis'e taşıdı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ÖSYM Başkanı Ali Demir hakkında gündeme gelen iddialar hakkında ne işlem yapıldığını sorarken, "ÖSYM’nin mevcut Başkanı ve ilgililer hakkında yüzlerce suç duyurusundan bir tanesinin bile sonuçlanmamasının nedenleri nelerdir?" dedi.

CHP'li Tanrıkulu, Başbakan Erdoğan'ın yazılı yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi verdi. Tanrıkulu, ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir'in bir röportajda "Her adaya farklı soru kitapçığı uygulaması ile sınav şebekesinin tezgahının bozulduğu ve kurumdaki ekibin değiştirildiği" söylediğini hatırlatarak, şöyle devam etti:

"Demir, eskiden sınav salonlarından soruların cep telefonları ile dışarıya gönderildiği, çözülüp belirli kişilere servis edildiği; ÖSYM’ye giriş çıkışların önceden kontrol edilmediği, binaya giren herkesin bilgi işlem, soru hazırlama, optik okuma alanlarına girebildiği; bilgi işlem sistemlerinin dışarıdan erişime açık olduğu ve girenlerin belirlenemediği; eskiden sınav evrakının sınav merkezlerine gönderilmesi ve cevap kağıtlarının taşınmasının takip edilmediği' ; önceden hayal bile edilmeyen elektronik sınav için alt yapı çalışmalarının başlatıldığı ifade etmiştir.

Bu röportajdan birkaç gün sonra ise bilindiği üzere ÖSYM’nin internet sayfası aracılığıyla 22 Eylül 2012’de gerçekleştirilen Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın sorularının internete sızdığı açıklanmıştır."


-"KAÇ KİŞİ İÇİN İŞLEM YAPILDI?"-

ÖSYM Başkanı’nın göreve gelmesin ardından "sınav şebekesinin tezgahı bozulmuş ve kurumdaki ekip değiştirilmiş" yönünde açıklama yaptığını da hatırlatan Tanrıkulu, "Sınav şebekesi olarak belirtilen kişiler hakkında ne gibi işlemler gerçekleştirilmiştir? Kaç kişi hakkında işlem tesis edilmiştir ve sınav şebekesi olarak adlandırılan kişilerin görev ve sıfatları nelerdir?" diye sordu.
Tanrıkulu ayrıca şu konularda Başbakan Erdoğan'dan bilgi istedi:

"Açıklanan beyanlarda sınav sorularının çözülüp belirli kişilere servis edildiği belirtilmiştir. Buradaki belirli kişiler kimlerdir ve bu belirli kişiler hakkında hukuki veya cezai ne gibi işlemler gerçekleştirilmiştir? Anılan röportajdaki beyanların doğruluğu kabul edildiği takdirde hükümetiniz dönemine denk gelen süreçte ve Prof. Dr. Ali Demir’den önceki dönemlere ilişkin vahim iddialar karşısında neden o dönem ÖSYM başında bulunan başkanlar hakkında herhangi bir işlem veya açıklama yapılmamıştır?

Yine ÖSYM Başkanı’nın açıklamaları doğrultusunda, bugüne kadar gerçekleştirilen sınavların geçerliliği ve adaleti hakkında ne düşünüyorsunuz? Milyonlarca kişiyi etkileyen ve ÖSYM Başkanı tarafından şaibenin ve hırsızlığın açıkça beyan edildiği tüm bu olaylar hakkında bir işlem yapılmamasının hukuki gerekçesi nedir?

Gerçekleştirilen her sınavda büyük şaibeler meydana gelen ÖSYM’nin mevcut Başkanı ve ilgililer hakkında yüzlerce suç duyurusundan bir tanesinin bile sonuçlanmamasının nedenleri nelerdir? Bu suç duyuruları hakkında da yargıya bir talimatınız olmuş mudur?"  (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com