Skandallar zincirinde son perde

Skandallar zincirinde son perde
CHP Yalova milletvekili Muharrem İnce, Çayan Birben'in biber gazından öldüğüne ilişkin açıklama yapan doktorlara polis tarafından baskı yapıldığını yazdı. Birben'in yakınları iddiayı doğruladı. yakınları, polisin hastanede doktorlara baskı yaptığını iddia

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce ölümün biber gazından olduğu yönünde açıklama yapan doktorlara baskı yapıldığı iddiasını Twitter’dan duyurdu.

İddiaları doğrulayan Çayan Birben’in yakını Oktay Üst, “Hemşireler Çayan’a verilen raporla ilgili doktorlara baskı yapıldığını bize söyledi. Doktorlardan ölümün biber gazından olmadığına dair rapor vermeleri istenmiş. Neredeyse bütün Emniyet burada. Bu işin peşini bırakmayacağız, Hopa’da da Metin Lokumcu biber gazı nedeniyle öldü. Bu gaz insan sağlığına zararlı, bu son olsun. Başka insanlar ölmesin. Hakkımızı arayacağız, gerekirse AİHM’e gideceğiz” dedi.

Bu arada Çayan Birben’in dayısı Aykut Haberal polisin baskısı nedeniyle doktorların kendilerine net bir açıklama yapmadığını söyledi. Haberal, polisler hakkında suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı. Polisin, doktorlara “Çayan madde bağımlısıydı, biber gazı sıkılmadı” yönünde rapor vermeleri için baskı yaptığı belirtildi.

Yalova Emniyet Müdürü Ahmet Selim Akyıldız, olayın soruşturmasının adli ve idari olarak her yönüyle sürdürüldüğünü açıkladı. Soruşturmaların dışında gerçeğe aykırı beyanların yanlış anlaşılmalara neden olduğunu söyleyen Akyıldız, “Bu hususlarda dikkatli olunması lazım. Her şey kendi yasal mecrası içerisinde gidiyor. Bunun dışında söylenebilecek bir şey yok” dedi. Yalova Emniyeti’nden yapılan yazılı açıklamada ise Çayan Birben’in, yaşanan tartışma sonrası polisin GBT incelemesi yaptığı gruba 4- 5 arkadaşıyla saldırdığını ileri sürdü.

LOKUMCU BUGÜN ANILIYOR
Hopa halkı 31 Mayıs’ta Başbakan Erdoğan’ın katıldığı miting öncesinde ve sonrasında çıkan olaylarda biber gazından yaşamını yitiren emekli öğretmen Metin Lokumcu’yu anacak. Hopa Meydanı’nda düzenlenecek olan anma toplantısının ardından Kemalpaşa’ya geçilerek Lokumcu’nun mezarı ziyaret edilecek. Hopa Meydanı’nın adı ise Metin Lokumcu Meydanı olarak değiştirilecek. Lokumcu için İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Eskişehir’de de yürüyüşler yapılacak.

ÖDP LİDERİ: ÇAYAN BENİM AKRABAMDI
Öte yandan, hastaneye gelen ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, yaşamını yitiren Çayan Birben’in akrabası olduğunu söyledi. Taş, "Bu biber gazlarını polis teşkilatı adli olaylarda insanların üzerinde deneyerek mi test ediyor? Bu olayın üstünü kimse örtemeyecek! Devlet yetkililerinin yaptığı hiçbir şey yanlarına kalmayacak. Umarız bu son olur" diye konuştu. (NSK)

Gazeteport

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com